مسجد مهمترین نهاد برای ترویج امر به معروف و نهی از منکر است

 

 

به گزارش روزنامه اعتدال حجت الاسلام سید سجاد ایزدهی با اشاره به نامگذاری ششمین روز از دهه تکریم و غبار روبی مساجد در سال ۹۵ به نام «مسجد،‌ مروج امر به معروف و نهی از منکر» اظهار کرد: جایگاه و نقش ذاتی مسجد محلی برای سجده و عبادت است و علاوه براین  محلی است برای دوری از دغدغه های دنیا، اما آنچه که آن را از دیگر نهادها جدا می کند این است که مسجد محلی برای اطاعت از خداوند است.

وی ادامه داد: با این وصف طبیعتاً مسجد جائی است که قرار است از آنجا پیام اطاعت از خدا در جامعه برای مردم ارائه شود و

ضرورتاً این اطاعت در امور عبادی نیست بلکه در همه شئون زندگی است اعم از آنکه عبادت باشد و در آن قصد قربت باشد یا اینکه اقتصادی و سیاسی باشد.

‌عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه پیامبر اکرم (صل الله علیه و آله و سلم) کلیه تصمیمات برای انجام فعالیت های سیاسی، اجتماعی، دینی و فرهنگی را در مسجد به سامان می رساند، افزود: مسجد در صدر اسلام عمدتا مکانی برای رفع مشکلات جامعه، هدایت و مدیریت کلان جامعه بود و در نتیجه این چنین رویکرد و جامعیتی در مسجد است که می بینیم جامعه صدر اسلام جامعه ای است که تلاش می کند وجهه های عبادی را در عرصه اجتماعی به ظهور برساند.

ایزدهی گفت: جامعه مطلوبی که برای اطاعت از خداوند، مسجد را محور قرار می دهد طبیعتاً فرهنگی دارد که برای توسعه دین آن را رشد می دهد، این فرهنگ که در راستای توسعه معنوی دین اعمال می شود همان فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر است.

وی ادامه داد: در راستای تحقق این رویکرد مهمترین نهاد برای ترویج امر به معروف و نهی از منکر مسجد است، مسجد به مثابه نهادی که برای اطاعت از خدا و اجرای احکام اسلام است بهترین جایگاه ترویج این فریضه الهی محسوب می شود. مسجد باید به مثابه نقطه مرکزی پرگار جامعه، دایره وسیعی را از خود در جامعه شکل دهد که این دایره بر مدار اطاعت از خداوند و ترویج آموزه های دین از جمله امر به معروف و نهی از منکر می چرخد.

یاد آور می شود؛ از سوی مرکز رسیدگی به امور مساجد دهه پایانی ماه شعبان هر سال به عنوان «دهه تکریم و غبار روبی مساجد» نامگذاری شده است و از سوی این مرکز عناوین مختلفی منطبق بر موضوعات روز در هر سال برای روزهای این دهه اعلام می شوند.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =