بخشی نگری در «امر به معروف و نهی از منکر» ممنوع است

به گزارش پاسرو؛ حجت الاسلام علی اصغر فضیلت، مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان گلستان، در نشست هم اندیشی و ارزیابی عملکرد رسانه های برخط استان در خصوص فریضتین، گفت: رسانه ها می توانند در راستای افزایش سواد امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ایفای نقش کنند.

وی با بیان اینکه حضور رسانه ها در زمینه امر به معروف و نهی از منکر بیشتر شعاری بوده تا زیربنایی، اظهار کرد: اسلام که آخرین داده های متکی به وحی برای هدایت انسان ها را در اختیار دارد و از جامعیت نیز برخوردار است اما ما این دین کامل را به صورت جامع پیاده نکردیم.

فضیلت تصریح کرد: متاسفانه ما نسبت به دین، بخشی نگری داشته و به صورت جزیره ای به آن نگاه کرده ایم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان گلستان متذکر شد: دین اسلام به تعبیر علامه شهید مطهری از دو بخش «اعتقادات و اصول، احکام و اخلاق» تشکیل شده که این دو مقوله در هم افزایی با یکدیگر منشأ اثر خواهند بود در غیر این صورت اگر تنها به یک بخش آن عمل شود اگرچه رفتار باز هم دینی است اما به کل دین آسیب می زند که حساسیت نسبت به این موضوع بیشتر بر دوش قشر مذهبی جامعه است چرا که دغدغه دینی دارند.

وی تأکید کرد: امر به معروف همه معروفات را شامل می شود و بخشی نگری در آن ممنوع است ولی متاسفانه این بخشی نگری اتفاق افتاده، نهی از منکر هم همینطور است و باید همه منکرات مورد نهی قرار بگیرد. در واقع اگر تمرکز ما روی یک معروف خاص و یا یک منکر خاص باشد رشد کاریکاتوری اتفاق خواهد افتاد که قطعا این عدم رشد هماهنگ به معروفات ما آسیب می زند.

فضیلت خاطرنشان کرد: حساسیت جامعه دغدغه مند ما باید روی تمام معروفات و منکرات باشد، باید نگاه جامع داشته باشیم. در این خصوص آنچه که به رسانه مربوط می شود این است که به صورت مبنایی و جامع به دو فریضه امر به معروف و نهی از منکر نگاه کند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان در پایان ابراز کرد: امیدواریم فصل جدیدی از رویکردها را در زمینه امر به معروف و نهی از منکر شاهد باشیم که شاه بیت آن نیز نگاه بنیادی و جامع به موضوع است که ریشه در جامعیت دین مبین اسلام دارد.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 1 =