وجود و تداوم نظام اسلامی در پرتو امر به معروف و نهی از منکر میسر است

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در زنجان، حجت الاسلام حسینعلی زاهدی پور، نماینده ولی فقیه در ماهنشان و امام جمعه این شهر، در جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان ماهنشان با اشاره به اهمیت بالای این امر در تداوم نظام و جامعه اسلامی گفت: نظام اسلامی، رهبری و پیروزی ها همگی در پرتو امر به معروف و نهی از منکر به وجود آمده است.

وی در ادامه افزود: فریضه امر به معروف و نهی از منکر مسأله بسیار مهمی است که انسان ها با عمل و یا عدم عمل به آن می توانند یکدیگر را به بهشت و یا جهنم ببرند، چرا که در جهنم افرادی و یا گروهی وقتی وارد آن می شوند گروه دیگر را لعن می کنند که چرا در دنیا یکدیگر را ارشاد و از منکرات باز نداشتند.

امام جمعه شهرستان ماهنشان در ادامه با اشاره به عقلانی بودن وجوب امر به معروف خاطر نشان کرد: امر به معروف و نهی از منکر، مقدمه برخی از تکالیف عقلی است، از این‏ رو به حکم عقل، لازم و واجب است.

این مقام مسؤول در ادامه اظهار کرد: امر به معروف و نهی از منکر اگر جنبه ارشاد و آگاهی‏ بخشی داشته و به تقویت انگیزه‏ های خیرخواهانه در انسان ها منجر شود، هرگز با آزادی بشر، منافاتی ندارد بلکه می‏ تواند در مسیر کمال انسان مفید بوده و به اصلاح جامعه بینجامد.

وی در ادامه افزود: استدلال عقلی دیگری که برای لزوم امر به معروف و نهی از منکر ارائه شده است، مقوله نگاه اجتماعی بر زندگی بشر است؛ چرا که انسان ها دارای زندگی اجتماعی‏ بوده و در پیمودن مسیر حیات نمی‏ توانند به شکل فردی نیازهای خود را تأمین کرده و از همکاری دیگران بی‏ نیاز باشند.

حجت الاسلام زاهدی پور در ادامه تأکید کرد: از این ‏رو انسان ها در جامعه، تحت تأثیر اندیشه‏ ها، اخلاق و رفتار دیگران قرار دارند و عقل حکم می‏ کند که برای حفظ کیان جامعه از فساد و تباهی، باید با منکرات برخورد شود.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × یک =