عمده ناهنجاری‌های اجتماعی بازتاب عدم توجه به فریضتین است

 

به گزارش خبرگزاری ایسنا خلیل صالحی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان مازندران در گفت‌وگو با این خبرگزاری ماه مبارک رمضان را ماه اراده و رهایی از زنجیرهای درونی و تزکیه نفس دانست و اظهار کرد: ماه رمضان عرصه بسیاری از تکالیف شرعی است و این ماه فرصت مناسبی جهت ترویج فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر است.

وی با اشاره به مهمان‌پذیری بالای استان و قرار گرفتن در فصل تعطیلات تابستانه خاطرنشان کرد: جلوگیری از روزه‌خواری به صورت علنی در ملأعام در این ماه از مصادیق بارزی است که نیاز به انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر را دو چندان کرده و وظیفه شرعی و قانونی همه ماست که در زمینه برخورد با تظاهر روزه خواران در ماه رمضان بی تفاوت نباشیم بلکه با تذکر و امر به معروف و نهی از منکر از ارتکاب هر گونه عمل ناپسند جلوگیری کنیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: انتظار داریم مسئولین استان نسبت به حفظ ارزش های معنوی حساسیت بیشتری نشان دهند و در صورت مشاهده با افراد روزه‌خوار و حرمت شکنان این ماه پرفضلیت برخورد کنند.

وی بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی را بازتاب عدم توجه به فریضتین دانست و افزود: امر به معروف و نهی از منکر وظیفه شخص و یا گروه خاصی نیست بلکه دعوت خداوند متعال برای همه انسان‌هاست و همه ما وظیفه داریم تا دعوت حق تعالی را در اقامه این دو اصل مهّم الهی لبیک بگوییم.

صالحی امر به معروف و نهی از منکر را دو فریضه الهی ضامن حیات اسلام دانست و اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی که باید به آن توجه ویژه داشت بحث حجاب و عفاف است، چرا که توجه ویژه مردان و زنان مسلمان به امر حجاب و عفاف و رعایت آن در کنار حفظ حرمت و کرامت انسانی موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی است.

وی با تاکید بر استمرار برنامه های تذکر لسانی و تبلیغ و ترویج فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر در سطح جامعه، افزود: همچون سال های گذشته، ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان، همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان ضمن شناسایی افراد متدین و داوطلب، نسبت به تشکیل تیم‌های تذکر لسانی به منظور انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر در سطح استان اقدام کرده و همه هماهنگی‌های لازم با دستگاه‌های قضایی و انتظامی و اماکن، بسیج، اصناف و دیگر ارگان‌های سطح استان نیز انجام شده است.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان مازندران گفت: اجرای برنامه های ستاد امر به معروف ونهی از منکر اختصاص به زمان خاصی ندارد و همچنان در تمامی فصول سال قابل اجرا است.

وی ادامه داد: ستاد امر به معروف نهادی است خدمتگزار و همسو با آرمانها و اهداف و سیاستهای نظام جمهوری اسلامی که در راستای ترویج فرهنگ همگانی کردن امر به معروف و نهی از منکر و ترغیب آحاد جامعه به اجرای این فریضه همت می‌کند و امیدوار است با تأکید بر تذکر لسانی و تقویت نظارت عمومی در امر سیاستگذاری و انجام فعالیت های نظارتی و حمایتی و هماهنگی های ستادی بتواند در اجرای این امر الهی موفق عمل کند.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 8 =