لزوم شناخت دقیق منکر و معروف برای عمل به فریضتین

 

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، حجت‌الاسلام احمد عابدی در بیست و دومین همایش آمرین به معروف و ناهیان از منکر استان فارس، گفت: مبلغان باید با استفاده از ظرفیت‌هایی که در اختیار آنان قرار دارد، در مسیر ترویج امر به معروف و نهی از منکر و تغییر سبک زندگی غربی به اسلامی، نقش ایفا کنند.

وی ادامه داد: هر پدیده‌ای در عالم بدون حرکت به هیچ کجا نمی‌رسد و انسان نیز از این قاعده مستثنی نیست. انسان متحرک آفریده شده و تا زمان مرگ صاحب حرکت است.

عابدی گفت: اگر مردم بتوانند در راه اندیشه و بینش گام بردارند و به هم تذکر دهند و بین خانواده‌ها این را منتقل کنند، بزرگترین حرکت امر به معروف و نهی از منکر خواهد بود.

مدیر حوزه‌های علمیه استان فارس اضافه کرد: در روایات به این نکته اشاره شده که مردم خوابند و باید آنان را از خواب بیدار کرد و اگر انسان بخواهد به مقصد الهی برسد گام اول بیداری است و انسان تا بیدار نشود نمی‌تواند این حرکت الهی را انجام دهد.

وی خاطر نشان کرد: یکی از وظایف آمران به معروف و ناهیان از منکر بیدار کردن انسان‌هایی است که به خواب جهالت فرو رفته‌اند. کسی که دنبال منکر می‌رود، در خواب است، شاید به‌ظاهر جسمش بیدار باشد اما در باطن روحش در خواب بسر می‌برد.

این مقام روحانی با بیان اینکه هنر آمران به معروف و ناهیان از منکر بیدار کردن انسان‌های فرورفته در خواب جهالت است، اضافه کرد: یکی از شرایط امر به معروف و نهی از منکر آگاهی داشتن به معروف و منکر است. آمران به معروف و ناهیان از منکر ابتدا باید معروف و منکر را بشناسند، سپس آن را در جامعه ترویج دهند.

مدیر حوزه‌های علمیه استان فارس گفت: قرآن کریم به پیامبر اسلام می‌فرماید” ای پیغمبر از پلیدی‌ها دور شو” این پلیدی همان جهل و جهل همان خواب روحی است. بدین معنی که رسول بزرگوار اسلام در ابتدا باید خود بیدار باشد سپس دیگران و امت را از خواب جهل بیدار کند که اگر ما چنین عمل کنیم حتماً موفق خواهیم شد.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − 4 =