اصل نظارت همگانی؛ ضامن اجرای احکام الهی در جامعه

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی در جلسه تفسیر قرآن کریم در جمع زائران و مجاوران حرم رضوی در تفسیر آیه ۱۶ «یَا بُنَیَّ أَقِمِ الصَّلَاهَ وَأْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَانْهَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَاصْبِرْ عَلَى مَا أَصَابَکَ إِنَّ ذَلِکَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ» مطرح کرد: لقمان خطاب به فرزندش می گوید: اگر عمل خیر یا شری به اندازه یک خردل انجام دهی، این خردل اگر در دل یک سنگ سخت و در آسمان ها یا در زمین باشد به عبارتی بهتر، هر کجا که باشد از نظر خداوند دور نمی ماند و آن را ثبت و ضبط می فرماید و به تو نشان می دهد.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان این که این آیه شریفه به معاد اشاره دارد، اظهار کرد: باهمه وجود باید به این جمله «عالم محضر خداست» معتقد باشیم که سنگ بنای تفکر و اندیشه امام راحل(ره) در دیدگاه های کلامی، فلسفی، فقهی، حقوقی، حکومتی، سلوک و سیره شخصی ایشان هم بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی ادامه داد: برای این که معلوم شود هیچ چیزی در محضر او پنهان نیست و او قادر است، فرمود: لطیفُ خبیر که دو صفت ذات حضرت حق است و با محتوای این آیه همخوانی دارد بنابراین آنچه انجام می شود حاضر کردن آن نزد خدا کاملا قطعی است.

*اصل نظارت همگانی

وی با بیان آیه ۱۷ «یَا بُنَیَّ أَقِمِ الصَّلَاهَ وَأْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَانْهَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَاصْبِرْ عَلَى مَا أَصَابَکَ إِنَّ ذَلِکَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ» اظهار کرد: احساس مسؤولیت نسبت به دیگران از وظایف ما است و عباراتی چون «کلاه خود را قاضی کردن» و «عیسی به دین خود، موسی به دین خود» در فرهنگ دینی جایی ندارد و کسی که نسبت به انجام زشتی های اطرافش بی تفاوت باشد و سکوت کند مثل مرده ای در میان زندگان است.

تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: باید نسبت به گسترش خوبی ها احساس مسوولیت داشت زیرا اصل ضمانت محکم برای اجرای احکام الهی در جامعه، اصل نظارت همگانی انجام معروف ها و ترک منهیات است.

*متفاوت بودن موعظه و امربه معروف

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی ابراز کرد: افراد در برخی از موارد بین موعظه و امر به معروف تفاوتی قائل نمی شوند، موعظه از ابواب اخلاقی است ولی در امر و نهی کردن، آمر خود را در جایگاه بالاتری می بیند که امر می کند و معنایی متفاوت از موعظه دارد.

وی متذکر شد: هیچ یک از ما حق ندارد به دیگری امر کند همه ما یکسان و هیچ یک بر دیگری تسلط و هیمنه ای ندارد، هیمنه مربوط به خدا و رسولش است.

نماینده مردم خراسان جنوبی در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: حکم غیر الهی هم فسق، هم کفر و هم ظلم می آورد، حکم دادن شأن خداوند و رسول خدا و قضاوت کردن شأن اوصیای الهی است که در زمان غیبت کبری، حکم فقیه جامع الشرایط که نیابت از امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) را دارد و توسط کسانی که ایشان منصوب کنند اجرا می شود.

تولیت آستان قدس رضوی ابراز کرد: امر به معروف و نهی از منکر آنقدر اهمیت دارد که خداوند به آن در کنار نماز سفارش کرده است البته امر به معروف و نهی از منکر فقط برای رضای خدا و اجرای امرخدا است و با نیت انتقام جویی و کوچک کردن شخصیت دیگران ارزشی ندارد.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − 6 =