حذف امر به معروف و نهی منکر سبب سقوط جامعه اسلامی است

 

به گزارش خبرگزاری بسیج حجت الاسلام مرتضی نعمت اللهی مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی استان قزوین در گفت وگوی اختصاصی با این خبرگزاری پیرامون مسأله امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یکی از مهمترین و مکتبی ترین دستورات دین مبین اسلام اظهار کرد: امر به معروف و نهی از منکر از استراتژی ترین مباحث دین اسلام است و برای ادامه اندیشه اسلامی و دوام جامعه حائز اهمیت می‌باشد.

وی ادامه داد: دین اسلام دارای دستورات انفرادی و اجتماعی است و نیز نگاه جامعی به زندگی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی افراد دارد و احکامش در تمامی این مباحث پویا می باشد، یکی از این احکام امر به معروف و نهی از منکر است.

نعمت اللهی تشریح کرد: قرآن مهمترین راهنما و منبع در شریعت اسلام است و در جای جای این کتاب مقدس به اهمیت موضوع امر به معروف تاکید شده و نیز آمران و ناهیان نیز در قرآن جایگاه ویژه ای دارند که مورد توجه است.

وی تبیین کرد: اگر بخواهیم خلاصه قرآن را به غیر مسلمانان معرفی کنیم مطمئنا سوره عصر می تواند آن چکیده باشد چرا که علاوه بر اشاره به کاستی ها و خسران انسان ها بر عمل صالح تاکید دارد و در ادامه دو آموزه کاملا اجتماعی و دوطرفه یعنی پیروی از حق و صبر در برابر همه سختی ها را به انسان توصیه می کند.

وی افزود: امر به معروف و نهی از منکر زیر مجموعه همین راه حق و حقیقت است که به رشد و تعالی جامعه کمک می کند چرا که یک امر حیاتی برای ادامه وجود جامعه می باشد و اگر روزی این مهم تعطیل شود جامعه نیز در آستانه سقوط قرار میگیرد.

مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی استان قزوین اذعان کرد: یکی از عوامل مهم در قیام امام حسین (علیه السلام) همین امر به معروف است، ایشان می فرمایند که منکرات، جامعه را فرا گرفته و معروف فراموش شده لذا برای احیای این امر قیام می کنند، همچنین امر به معروف و نهی از منکر از مباحث مهم قرآن و ائمه اطهار می باشد که نمی توان به سادگی از آن عبور کرد.

نعمت اللهی با بیان این مسأله که شناخت معروف و منکر نیز اهمیت ویژه ای دارد گفـت: جامعه امروز ما بسیار پیچیده است و روابط متفاوتی بر آن حکم فرما است، در زندگی ساده گذشته مناسبات و سبک ساده ای از زندگی در جریان بود که دایره نیکی و بدی بسیار کوچک و قابل تشخیص می نمود و به همین علت مسأله امر به معروف و نهی از منکر بسیار آسان تر در جریان بود.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 3 =