امر به معروف و نهی از منکر در جلوگیری از وقوع جرم موثر است

به گزارش خبرگزاری ایرنا محمد تقی فتحی در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته شهرستان ابهر با بیان اینکه قوه قضاییه طبق قانون به طور کامل مستقل است، اظهار کرد: این قوه در عین استقلال، بی نیاز از تعامل با سایر دستگاه ها نیست و قبل از آن نیازمند تعامل با مردم است.

وی افزود: به دلیل زیاد بودن پرونده های قابل بررسی و افزایش جرم ها،دستگاه قضایی به تنهایی نمی تواند از وقوع جرم جلوگیری کند

فتحی یادآورشد: از همین رو جلوگیری از وقوع جرم، نیاز به همکاری سایر دستگاه ها دارد و مردم نیز باید با همکاری با قوه قضاییه، محله خود را مکانی ناامن برای مجرمان کنند.

رئیس دادگستری شهرستان ابهر با اشاره به وظیفه نظارتی دستگاه قضایی یادآور شد: دستگاه قضایی بر فعالیت سایر دستگاه های اجرایی نیز باید نظارت داشته باشد و در صورت تخلف و به خطر افتادن منافع عمومی، بدون نیاز به وجود شاکی و شکایت، به عنوان مدعی العموم ورود پیدا می کند.

این مقام مسوول، مردم را یکی از ابزارهای پیشگیری از وقوع جرم در جامعه خواند و افزود: گزارش های و امر به معروف و نهی از منکر مردمی می تواند نقش تاثیر گذاری در کاهش جرم و جنایت داشته باشد.

وی با اشاره به فرهنگ صلح و سازش و اثرات آن بیان کرد: قوه قضاییه به وسیله شوراهای حل اختلاف توانسته این فرهنگ را زنده نگاه دارد و معتمدان شهر نیز در این زمینه کمک های بسیاری کرده اند.

فتحی با هشدار در زمینه افزایش طلاق، به ویژه طلاق های توافقی، تصریح کرد: در برخی روزها شش طلاق توافقی در دادگستری شهرستان ثبت می شود و امروزه به معضل بزرگی برای جامعه تبدیل شده است.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × چهار =