کسانی که قدرت امر به معروف ندارند نباید در نظام اسلامی مسؤولیت بپذیرند

 

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) آیت‌الله مهدی هادوی تهرانی در ادامه جلسات تفسیر سوره حج در تفسیر آیه ۴۱ گفت: خداوند فرمود کسانی که ما به آن‌ها اذن جهاد دادیم خودشان انسان‌های متجاوزی نیستند و نباید باشند، کسانی هستند که اگر قدرت و وسیله سلطه برایشان فراهم کنیم اقامه نماز می‌کنند و زکات می‌دهند و امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند.

وی ادامه داد: یکی از مصادیق بارز این نوع حکومت، حکومت پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) بود که بدون هیچ حق و منطقی از مکه بیرون رانده شده بودند؛ در اینجا مفسران گفته‌اند کسانی که از مکه رانده شدند مهاجرین بودند ولی در حکومت مدینه هم مهاجرین و هم انصار نقش داشتند و از همه آنها توقع است که مصداق این آیه باشند.

هادوی تهرانی بیان کرد: یکی از وظایف حکومت اسلامی اقامه عبادت و زمینه فراهم کردن برای تحقق بندگی خدا اعم از حج و نماز و روزه و مالیات و … است زیرا در تحقق حکومت عادله اسلامی نقش اساسی دارند، بنابراین وقتی قدرت به دست آوردند بستر بندگی را در همه شئون فردی و اجتماعی فراهم خواهند کرد.

این استاد حوزه تصریح کرد: البته امر به معروف و نهی از منکر در مرحله برخورد فیزیکی وظیفه حکومت است و باید تحت ضابطه و نظمی به تعبیر شیخ مفید، سلطان صورت بگیرد.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − یازده =