دادگستری فارس طرح دیده بانان پیشگیری را با مشارکت مردم اجرا می کند

 

به گزارش دریافتی ایرنا از روابط عمومی دادگستری استان فارس، احمد رحمانیان گفت: با توجه به تقاضاهای مکرر مردم، این معاونت در نظر دارد از افراد علاقمند و داوطلب، تحت عنوان دیده ‌بانان پیشگیری استفاده کند.

وی با بیان اینکه یکی از بخش های مؤثر در زمینه پیشگیری از جرائم و آسیب‌های اجتماعی مردم هستند گفت: مشارکت فعال مردم می تواند زمینه اجرا و تحقق اهداف از پیش تعیین شده در برنامه‌های پیشگیری‌ اجتماعی، وضعی و قضایی را تضمین کند و میزان صحت عمل و اثربخشی این برنامه‌ها را افزایش دهد.

وی بیان کرد: تجربه ادوار مختلف انقلاب اسلامی ثابت کرده در هر حوزه‌ای اعم از نظامی، امنیتی، اقتصادی، سیاسی و غیره که مردم در آن حضور و مشارکت فعال داشته‌اند زمینه موفقیت‌های چشمگیر فراهم شده است.

رحمانیان با تاکید بر اینکه مردم نباید در برابر ارتکاب جرم و ناهنجاری ها بی‌تفاوت باشند گفت: عمل به وظیفه شرعی و تذکر به مرتکبین جرائم و تخلفات و عمل به فریضه امر به معروف و نهی از منکر می تواند فضا را برای مجرمین تنگ کند و اجازه ندهد این افراد به راحتی مرتکب اعمال مجرمانه شوند.

این مقام قضایی اضافه کرد: مردم باید زمانی که نیاز به برخورد انتظامی و قهری با مجرمین است مراتب را فوراً به مراجع انتظامی و امنیتی اطلاع دهند و با این اقدامات، عرصه را بر کسانی که قصد ارتکاب اعمال مجرمانه و رفتارهای هنجارشکنانه دارند تنگ کنند تا متخلفین اجازه عرض اندام و ارتکاب اعمال مجرمانه و غیرشرعی به ویژه در اماکن عمومی را پیدا نکنند.

وی اظهار داشت: بهترین نوع نظارت، نظارت مردمی است که در صورت تحقق آن، زمینه مفاسد اداری، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد.

رحمانیان افزود: هدف از جذب مردم در امر پیشگیری از جرم، کامل کردن چرخه پیشگیری از وقوع جرم و انسجام بخشیدن به تلاش های مردمی و نهادهای مدنی با هدف اصلاح جامعه، تعمیق امنیت و تضمین سلامت اخلاقی و اجتماعی و ایجاد امنیت پایدار با مسؤول ساختن غیرمستقیم مردم در تأمین و پایداری امنیت است.

وی دیده‌بانان پیشگیری را در آینده، بزرگترین تشکل مردمی قوه قضائیه دانست که با قابلیت نقش‌آفرینی در عرصه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در راستای پیشگیری از جرم اقدام خواهند کرد.

 

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + 1 =