حذف امر به معروف و نهی منکر سبب سقوط جامعه اسلامی است

 

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) حجت‌الاسلام علی نعمت‌اللهی، مدیر کل تبلیغات اسلامی استان قزوین در گفت‌وگو با این خبرگزاری گفت: امر به معروف و نهی از منکر موضوعی استراتژی در دین اسلام است و برای ادامه اندیشه اسلامی و دوام جامعه حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: دین اسلام دارای دستورات انفرادی و اجتماعی است و نیز نگاه جامعی به زندگی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی افراد دارد و احکامش در تمامی این مباحث پویا است که یکی از این احکام امر به معروف و نهی از منکر است.

نعمت‌اللهی تشریح کرد: قرآن مهمترین راهنما و منبع در شریعت اسلام است و در جای جای این کتاب مقدس به اهمیت موضوع امر به معروف تأکید شده و آمران و ناهیان نیز در قرآن جایگاه ویژه‌ای دارند که مورد توجه است.

این مقام مسؤول تبیین کرد: اگر بخواهیم خلاصه قرآن را به غیر مسلمانان معرفی کنیم مطمئناً سوره عصر می‌تواند آن چکیده باشد چرا که علاوه بر اشاره به کاستی‌ها و خسران انسان‌ها بر عمل صالح تأکید دارد و در ادامه دو آموزه کاملاً اجتماعی و دوطرفه یعنی پیروی از حق و صبر در برابر همه سختی‌ها را به انسان توصیه می‌کند.

وی افزود: امر به معروف و نهی از منکر زیر مجموعه همین راه حق و حقیقت است که به رشد و تعالی جامعه کمک می‌کند چرا که یک امر حیاتی برای ادامه وجود جامعه می‌باشد و اگر روزی این مهم تعطیل شود جامعه نیز در آستانه سقوط قرار می‌گیرد.

نعمت اللهی اذعان کرد: یکی از عوامل مهم در قیام امام حسین (علیه السلام) همین امر به معروف است، ایشان می فرمایند که منکرات، جامعه را فرا گرفته و معروف فراموش شده لذا برای احیای این امر قیام می‌کنند، همچنین امر به معروف و نهی از منکر از مباحث مهم قرآن و ائمه اطهار می باشد که نمی‌توان به سادگی از آن عبور کرد.

وی با بیان اینکه شناخت معروف و منکر نیز اهمیت ویژه‌ای دارد، گفـت: جامعه امروز ما بسیار پیچیده است و روابط متفاوتی بر آن حکمفرما است، در زندگی ساده گذشته مناسبات و سبک ساده‌ای از زندگی در جریان بود که دایره نیکی و بدی را بسیار کوچک و قابل تشخیص می‌نمود و به همین علت مسأله امر به معروف و نهی از منکر بسیار آسان‌تر در جریان بود.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − 8 =