برگزیده ها

کتاب برگزیدهپرسش و پاسخ برگزیدهمقاله برگزیده

کتاب برگزیده 

احکام مداحی و سوگواری

توجه به اخلاقیات و روابط اجتماعی، اعم از برخورد محترمانه با دیگران، غیبت نکردن، راست‌گویی، احترام به والدین و همچنین خواندن نماز اول وقت، پوشش مناسب، عطر زدن، محاسن داشتن و… از جمله نکات مهمی است که یک مداح – خصوصاً مداحان معروف- باید به آن توجه داشته باشند؛ زیرا مردم آنان را به خاطر انتساب به اهل‌بیت(علیهم السلام)، الگوی رفتاری خود قرار داده، هرگونه کوتاهی در این امر سبب می‌شود تا افراد ضعیف النفس یا سودجو، کوچک‌ترین خطای آنان را به حساب دین و اهل‌بیت(علیهم السلام) بگذارند.
مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می‌فرمایند: «عزیزان من! مردم از صدای شما خوششان می‌آید، از شعر شما لذت می‌برند…؛ اما به خود شما هم نگاه می‌کنند. اگر شما از لحاظ اخلاق، از لحاظ تدین، از لحاظ عفّت، نمود تحسین‌آوری داشتید، همه‌ی آنچه را که عرض کردیم، به صورت مضاعف در مردم اثر خواهد کرد؛ اما اگر خدای نکرده به عکس شد؛ مردم نشانه‌ی تزلزل اخلاقی، نشانه‌ی عقب ماندگی از لحاظ اخلاق و رفتار و خدای نکرده عفّت و این چیزها مشاهده کنند، اثر این هنرها و زیبایی‌هایی که در کار شما هست، از بین خواهد رفت.»

 

پرسش و پاسخ برگزیده

در خانواده‌ای که یک یا چند نفر از اعضای آن موسیقی گوش می‌کنند و بقیه با اجبار و قهراً صدای موسیقی به گوش آن‌ها می‌خورد و امر به معروف و نهی از منکر آن‌ها فایده‌ای ندارد، چه حکمی دارد و گناه گوش کردن این نوارها بالاخص در ماه محرم و صفر و رمضان به عهده کیست؟

پاسخ:
ج. به گوش خوردن موسیقی، همانند شنیدن آن حرام نیست و گناه عمل حرام اعم از شنیدن موسیقی و… در ماه‌های حرام مضاعف است.

استفتاءات (بهجت)؛ ج‌۴، ص: ۵۲۱- سؤال ۶۳۱۹.

مقاله برگزیده

عزت و ذلت

در ماه محرم هستیم. بحث ما در مورد مسئله « عزت و ذلت» است. به این خاطر که امام حسین علیه السلام فرمودند: «هیهات منا الذله»
مفهوم عزت
عزت یعنی نفوذ ناپذیری. اگر به زمین کلنگ زدی و فرو نرفت، عربها می‌گویند: این زمین عزیز است، چون نیش کلنگ در آن اثر نکرد. دستی که چرب است و آب در آن نفوذ نمی‌کند، اعراب به آن دست می‌گویند: عزیز. یعنی آب را پس می‌زند. اگر به دیوار سیمانی میخ بکوبی و فرو نرود، می‌گویند: دیوار عزیز است. اینکه می‌گویند: « مؤمن عزیز است». یعنی: هرکاری می‌کنی که او را گول بزنی، نمی‌توانی. در برابر رشوه، تهدید، زندان، گرسنگی، تشنگی و. . . مقابله می‌کند و از اهدافش عقب نشینی نمی‌کند. حرف حق را می‌گوید و مقاومت می‌کند و چیزی در روحش اثر نمی‌کند. شاعر می‌گوید: حسین جان نوک شمشیر جسم تو را سوراخ سوراخ کرد، اما هیچ شمشیری روح تو را سوراخ نکرد.
اگر با یک بستنی گول خوردی، اگر با یک رشوه گول خوردی، اگر. . . به همان مقدار ذلیل هستی. چه کنیم که عزیز شویم؟هر که می‌خواهد بدون داشتن مال و ثروت و ایل و تبار عزتمند گردد می‌بایست از معصیت الهی دوری و به اطاعت او روی آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =