تنها راهکار مقابله با تهاجم اقتصادی دشمن، اقتصاد مقاومتی است

به گزارش خبرگزاری رسا در فارس، حجت الاسلام و المسلمین سیدرضا تقوی، رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور در نخستین همایش ملی کارکردهای تربیتی نماز جمعه و اقتصاد مقاومتی در شهرستان مرودشت بیان داشت: دشمن به این دلیل که از حوزه های دیگر ناامید شده، به فلج کردن اقتصاد کشور امیدوار است و قصد دارد این بخش را مورد هجمه قرار دهد از این رو تنها راهکار خروج توام با سرافرازی از میدان تهاجم اقتصادی، مقاومت اقتصاد کشور است.

حجت الاسلام و المسلمین سیدرضا تقوی تعیین سیاست کلی نظام و کشور را فلسفه انتخاب نامگذاری هر سال توسط رهبر معظم انقلاب دانست و گفت: انتخاب شعار، نوعی سیاستگذاری است که نه در چارچوب های تعریف شده بلکه در سطح ملی و عمومی اتفاق می افتد.

تقوی افزود: رهبری با تعیین شعار هر سال قصد دارند تا مردم و به ویژه مسئولان را متوجه نیازهای اصلی کشور کنند و همه بدانند که برای تحقق این شعار باید در کدام مسیر حرکت کنند و چه سعی و تلاشی را در پیش گیرند.

وی اظهار داشت: به این دلیل از کلمه مقاومت در اصطلاح اقتصاد مقاومتی استفاده می کنیم که لزوم مقابله با هجمه موجود را نشان دهیم، یعنی اکنون در حوزه اقتصادی هجمه ای وجود دارد و دشمن مهاجم از چندین مسیر و کانال اقتصاد کشور را مورد تهاجم قرار داده و برای مثال تحریم ها یکی از مسیرهای تهاجم به اقتصاد کشور است.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی به ما می گوید که باید بر پای خود بایستیم و بی شک این استقلال باید در ذیل یک موضوع مهم به اسم خودباوری شکل بگیرد و همگان بپذیریم که این نوع اقتصاد تنها راهکار مقابله با تهاجم اقتصادی دشمن است.

تقوی بیان داشت: اگر به موضوع توانستن، باور داشته باشیم قادر خواهیم بود در برابر تهاجم اقتصادی مقاومت کنیم و یکی از کارهای بسیار مهم امام خمینی (ره) در زمان انقلاب، القا همین حس خودباوری در مردم بود.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور افزود: پیروزی انقلاب اسلامی، پشت سر گذاشتن کودتاها و ترورهای طراحی شده، پیروزی در ۸ سال دفاع مقدس و مقاومت در برابر تحریم ها، همه اینها بیانگر توانستن ماست و این موضوع را یادآوری می کند که امروز هم می توانیم اقتصاد کشورمان را با قدرتی که داریم به جایگاهی که می خواهیم برسانیم.

تقوی گفت: البته این استقلال به این معنی نیست که قصد ارتباط برقرارکردن با دنیا را نداریم بلکه ما می خواهیم با همه جهان ارتباط داشته باشیم اما فقط تبادل اقتصادی را قبول داریم و با تهاجم اقتصاد مخالفیم چرا که در تبادل اقتصادی ما از حق اختیار برخورداریم اما در تهاجم اقتصادی هیچ اختیاری نداریم.

رئیس شورای سیاستگداری ائمه جمعه کشور با بیان اینکه، شعار امسال “اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” به این دلیل برگزیده شده تا روحیه خودباوری کشور تقویت، همه امکانات بسیج و وابستگی به نفت کاهش داده شود.

وی اظهار کرد: شعار امسال یادآور این موضوع است که اگر دشمنان همه راه ها را بر ما ببندند ما با تکیه بر منابع و ذخایر داخلی، نیروی انسانی، ظرفیت ها و استعدادهای خود قادر به اداره و مدیریت کشور هستیم.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصاد ریاضتی نیست، زیرا اقتصاد ریاضتی، اقتصادی منفعل است و برخی از کشورهای اروپایی زمانی که در حوزه اقتصادی مشکلاتی به وجود می آید، اقتصاد ریاضتی را با شیوه هایی مانند افزایش مالیات، کاهش حقوق، دستمزد و مزایا و سخت گرفتن بر مردم اعمال می کنند تا از برهه های اقتصادی دشوار عبور کنند.

تقوی، استفاده از امکانات موجود را یکی از پایه های اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: بسیاری از امکانات در کشور وجود دارد که به صورت مناسبی از آنها استفاده نمی شود، بنابراین ضروری است ظرفیت بهره وری از امکانات را افزایش دهیم زیرا اگر اصل بهره وری را در کشور مورد توجه قرار دهیم، به اندازه کل بودجه کشور درآمد کسب می کنیم.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور اضافه کرد: اقتصاد مقاومتی امری کلان است که همه دستگاه های کشور باید رسالت خود را در این زمینه انجام دهند.

تقوی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی هم باید برای تحقق شعار امسال کمک و قوانین را مطابق با اقتصاد مقاومتی اصلاح و یا جایگزین کند.

وی اظهار داشت: قوه قضاییه هم باید از اقدام افرادی که قصد سوء استفاده و رانت خواری در این زمینه را دارند جلوگیری کند و قوه مجریه هم که مسئولیت سنگینی در این مورد بر عهده دارد ضروری است برای تحقق و موفقیت این شعار به صورت همه جانبه تلاش کند.

رئیس شورای سیاستگداری ائمه جمعه کشور، با بیان اینکه موفقیت در اقتصاد مقاومتی موجب موفقیت نظام می شود، گفت: ائمه جمعه کشور هم باید در نهاد نماز جمعه دست تمام مسئولینی که قصد حرکت در این وادی را دارند بفشارند و آنها را پشتیبانی و کمک کنند.

وی رسالت اصلی امامان جمعه سراسر کشور را اعلام موضع ضد استکباری و ضداشرافی گری، مقابله با تهاجم فرهنگی، حمایت از محرومان و مستضعفان واقعی جامعه، مبارزه واقعی با فتنه و فتنه گر و ترویج ارزش های انسانی همچون جهاد، شهادت و ایثار به همراه مبارزه با تروریسم و پیگیری و مطالبه مشکلات معیشتی مردم از طریق اقتصاد مقاومتی بیان کرد.

وی گفت: همچنین ائمه جمعه باید نقد منصفانه و دفاع واقع بینانه را سرلوحه کار خود قرار دهند زیرا دلسوزی های و نقدهای منصفانه می تواند سبب رونق اقتصادی کشور و گره گشایی از مشکلات مردم شود.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 4 =