تشویق به ارزش‌ها از ملزومات امر به معروف و نهی از منکر است

 

به گزارش خبرگزاری فارس بهمن الفتی در گفت‌و‌گو با این خبرگزاری با اشاره به شیوه‌های عملی امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: هدف عمده و اساسی در امر به معروف و نهی از منکر محقق شدن معروف و زدوده شدن منکر است.

وی افزود: برای نیل به این هدف به نظر می‌رسد که باید به دنبال بهترین و مؤثرترین راهکارها و شیوه‌های عملی باشیم که در این راستا مواردی مانند احترام به شخصیت افراد، ارشاد تدریجی، نرمخویی و محبت، تشویق به ارزش‌ها، ایجاد فضای امر و نهی و برخورد عملی با مرتکبان منکر باید مورد توجه قرار گیرد.

الفتی خاطرنشان کرد: نخستین و مؤثرترین شیوه در امر به معروف و نهی از منکر تبلیغ عملی است و یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) و یاران باوفایش در ترویج و گسترش مکتب، توجه به این شیوه بوده است، پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) در اغلب کارها از قبیل کندن خندق، ساختن مسجد و برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی و… قبل از اینکه دیگران را تشویق به این کار کند خود پیش‌قدم می‌شد.

رئیس سازمان بسیج اصناف کردستان با اشاره به اینکه باید در شیوه عملی امر به معروف و نهی از منکر، احترام به شخصیت افراد مورد توجه قرار گیرد، عنوان کرد: دومین اصلی که در تأثیر امر به معروف و نهی از منکر درخور توجه است احترام به شخصیت افراد می‌باشد. مرتکبان منکر تا وقتی که متجاهر به گناه نشده‌اند و به طور آشکار خود را نیالوده‌اند محترمند و نباید به هتک حرمت آنها پرداخت.

وی اظهار داشت: در ارشاد تدریجی معمولاً ما انتظار داریم کسانی که در گرداب منکرات غوطه‌ور شده‌اند، یک دفعه آنها را از گرداب درآوریم و یک مسلمان ایده‌ال بسازیم.

الفتی تصریح کرد: تربیت امری تدریجی است و فضایل و رذایل هیچ‌کدام یک مرتبه در جان انسان‌ها به وجود نمی‌آیند، در حقیقت می‌توان گفت که از علل نزول تدریجی قرآن توجه به این نکته مهم است چرا که قرآن کتاب تربیتی است و برای هدایت انسان‌ها به سوی کمال مطلوب نازل شده است.

رئیس سازمان بسیج اصناف کردستان به اشاره به نرمخویی و محبت در امر به معروف و نهی از منکر بیان کرد: از شیوه‌های مهم و مؤثر در امر به معروف و نهی از منکر نرمخویی و محبت است، خصلتی که موفقیت پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) بنا به تصریح قرآن کریم مرهون آن بوده است.

الفتی با تأکید به اهمیت تشویق به ارزش‌ها در امر به معروف و نهی از منکر عنوان کرد: یکی از امتیازات مکاتب الهی تشویق به خوبی‌ها و ارزش‌ها است، پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) از عامل تشویق در جهت پیشبرد اهداف استفاده‌های زیادی می‌کرد، برای کسانی که دو رکعت نماز برای خدا می‌خواندند جایزه تعیین می‌کرد، پست‌های حساس سیاسی، فرهنگی و نظامی را به افراد لایق می‌سپرد و به این ترتیب امت را به نیکی و پاکی دعوت می‌فرمود.

وی با اشاره به تأثیر ایجاد فضای امر و نهی در امر به معروف و نهی از منکر گفت: شکی در این مسأله نیست که محیط هرچند نقش زیربنایی ندارد، ولی در پرورش فضایل و رذایل نقش اساسی دارد، رسالت انبیا نیز مبتنی بر این اصل بود که محیط را به گونه‌ای آماده سازند تا خود مردم عدالت را برپا دارند.

رئیس سازمان بسیج اصناف کردستان با تأکید بر لزوم برخورد عملی با مرتکبان منکر گفت: به‌طور کلی اگر در کنار شیوه‌های گذشته این شیوه را مدنظر نداشته باشیم بدون شک امر به معروف و نهی از منکر بی‌نتیجه خواهد بود.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × چهار =