نباید بگوییم امر به معروف و نهی از منکر برای افراد خاصی است

 

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی ستاد امر به معروف و نهی از منکر به نقل از ستاد خراسان جنوبی، اولین جلسه ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی و عفاف و حجاب شهرستان بیرجند برگزار شد. حاجی‌آبادی رئیس شورای اسلامی شهرستان بیرجند با بیان اینکه تغییر رفتار و نگرش مردم مشکل است، گفت: رعایت حریم امنیت عمومی مهم است و باید فرهنگ‌سازی در این زمینه ایجاد کنیم که مردم حق خود را بدانند و حریم عمومی خدشه‌دار نشود.باید باور ایجاد شود که حق مردم است که از حریم آن‌ها دفاع شود، برخی وقتی این مسائل بیان می‌شود مسائلی در مورد زور و اجبار مطرح می‌کنند در حالی که این موضوع از مواردی است که حق مردم است.

وی افزود: گاهی ناهنجاری‌هایی از شهرهای دیگر به شهر ما وارد می‌شود که البته در این موارد نقش خانواده‌ها مهم است و ما باید به اصول دینی خود توجه داشته باشیم.دانش، نگرش و عمل افراد باید درست شود، باید به باور قلبی در این زمینه برسیم. نباید بگوییم که امر به معروف و نهی از منکر برای افراد خاص یا دستگاه خاصی است و خود را کنار بکشیم چراکه همه ما در این زمینه مسوول هستیم.

علیرضا زمان‌زاده معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار بیرجند در این جلسه اظهار کرد: در سال گذشته در مبحث حقوق شهروندی ارزیابی‌هایی انجام شد و برخی از دستگاه‌ها مستندات و اقدامات انجام شده در این راستا را ارائه دادند که رتبه برخی ادارات در ارائه این گزارشات پایین بود. لذا برنامه ۹ گانه صیانت از حقوق شهروندی باید در دستگاه‌ها مورد توجه باشد.

وی با اشاره به اینکه باید به منشوری که در قانون اساسی است عمل شود، افزود: تعیین سیاست‌ها و راهبردهای صیانت از حقوق شهروندی، آموزش و توانمندسازی مدیران، کارکنان دستگاه‌های اجرایی درباره حقوق شهروندی، اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی شهروندان، پیشگیری از تضییع حقوق شهروندان، ارتباطات مردمی و توسعه خدمات الکترونیکی، روان‌سازی قوانین و مقررات، فضاسازی و تبلیغات محیطی، پایش و بررسی وضعیت حقوق شهروندی از جمله برنامه‌های صیانت از حقوق شهروندی است.

وی افزود: طبق بررسی‌ها خوشبختانه در محیط‌های اداری مشکل خاصی نداریم و در سایر محیط‌ها نیز باید به صورتی پیش برویم که خود افراد تمایل به رعایت موارد داشته باشند. باید رویه هماهنگی وجود داشته باشد تا همه دستگاه‌ها یک نوع رفتار داشته و با هم هماهنگ باشند.اینکه در دین اسلام مردم یک حریم دارند و نمی‌شود که محیط عمومی را آلوده کرد، باید از محیط‌های کوچک شروع کنیم و به گونه‌ای فرهنگ‌سازی کنیم که نگذاریم الگوهای غربی در جامعه رواج پیدا کند. برخی از پسران آرایش‌های زنانه انجام می دهند که این گونه موضوعات کوتاهی‌هایی است که خصوصا پدر و مادرها باید به آن توجه داشته باشند.

شرفی مدیر بهزیستی شهرستان بیرجند نیز اظهار کرد: سعی کردیم برنامه‌هایی که مد نظر بوده را در این اداره انجام دهیم.چک لیست‌ها برای ادارات بالای ۵۰ نفر در نظر گرفته شده است . تدابیری صورت گیرد که چک لیست‌ها برای ادارات زیر ۵۰ نفر نیز باشد.

علی سالاری، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران بیرجند نیز گفت: برخی از خیابان‌ها جولانگاه بدحجابی است، بیش از ۹۰ درصد شهدا نسبت به موضوع حجاب وصیت داشته‌اند که بهتر است این سخنان در مناطق مختلف شهر نصب شود.

یکه خوانی معاون پژوهش آموزش و پرورش بیرجند نیز اظهار کرد: امیدواریم با نهادینه کردن فرهنگ حقوق شهروندی زمینه اعتلای حقوق شهروندی فراهم شود.باید زمینه اعتلای پاسخگویی به مردم را در ادارات فراهم کنیم، آموزش و پرورش با بیش از چهار هزار و ۲۰۰ فرهنگی و بیش از ۵۱ هزار دانش آموز نقش مهمی در آموزش و نهادینه کردن فرهنگ اجتماعی در جامعه دارد.اقداماتی که انجام می‌شود حق مردم است که از آن اطلاع داشته باشند و اگر دستگاهی اقدامی انجام می‌دهد باید شفاف‌سازی لازم در راستای اقدامات برای شهروندان انجام شود.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × سه =