عمل به قرآن و دستورات معصومین مانع ایجاد فساد در جامعه است

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی امام‌جمعه کرج، آیت‌الله سیدمحمدمهدی حسینی‌همدانی در مراسم تکریم و معارفه امام‌جمعه شهرستان اشتهارد، ضمن تسلیت ایام شهادت امام صادق (علیه السلام) اظهار داشت: براساس روایتی از امیرالمؤمنین (علیه اسلام)، وقتی محیط اجتماعی ناسازگار و ناپاک شد، بازار فضیلت‌ها کم‌رنگ و کم رونق خواهد شد و بدی‌ها و پستی‌ها رواج خواهند یافت.

وی ادامه داد: اگر محیط اجتماعی خراب باشد، حیاط اجتماعی انسان از دست خواهد رفت و مسیر رشد انسان به‌سوی کمالات تخریب خواهد شد؛ بنابراین تمام تلاش هادیان و مربیان، برای اصلاح همین محیط اجتماعی است و احکام و دستورات الهی مهمی مانند امربه‌معروف و نهی از منکر نیز، همه در همین راستا صادر شده‌اند.

امام‌جمعه کرج با بیان اینکه امربه‌معروف و نهی از منکر، جزو واجباتی است که هم جهات اجتماعی دارد و هم جهات فردی، تصریح کرد: این فریضه‌ الهی، هم فکر و عقیده را حفظ و هم اخلاق را نگهداری می‌کند و امنیت اجتماعی به‌بار خواهد آورد و در سایه آن سرزمین‌ها ظاهراً و باطناً آباد می‌شوند.

وی یکی دیگر از عوامل حفظ جامعه و تحقق امنیت اجتماعی را احیاء امر معصومین (علیهم السلام) دانسته و گفت: دستورات اهل‌بیت (علیهم السلام) باید در جامعه توسعه پیدا کند؛ اگر در زندگی فردی و اجتماعی و مسائل سیاسی و اجتماعی و فرهنگی، طبق بیان قرآن و دستورات معصومین (ع) عمل کنیم، مفسده‌ای در جامعه وجود نخواهد داشت.

استاد اخلاق حوزه علمیه استان البرز، ایجاد حالت تنفر در افراد نسبت به بدی‌ها و کژی‌ها را یکی دیگر از عوامل تقویت سلامت محیط اجتماعی دانست و تأکید کرد: باید این حساسیت در جامعه به وجود بیاید و این‌طور نباشد که افراد بدی را ببینند و از کنار آن بگذرند؛ بلکه بی‌حیایی و بی‌غیرتی و مسائلی از این‌ دست و حتی خلاف‌های غیرقانونی و موارد مرتبط، در جامعه منفور باشد.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز عنوان کرد: سد محکمی که می‌تواند آسیب‌های اجتماعی را رصد کند، جلوی آن‌ها را بگیرد، برایشان برنامه داشته باشد و مردم را به صلاح و اصلاح هدایت کند، سنگر نماز جمعه و شخص امام‌جمعه است؛ البته این امر در صورتی محقق می‌شود که امام‌جمعه به‌درستی به وظایف خود عمل کند و مردم نیز حمایت لازم را از او داشته باشند.

آیت‌الله حسینی همدانی خاطرنشان کرد: امام‌جمعه، واسط بین مردم و حاکمیت است، حرف مردم را به حاکمیت می‌رساند و تبیین‌کننده نظرات رهبر برای جامعه است؛ منتقد به کژی‌ها و خلاف‌ها است و باید با استحکام در این سنگر بایستد.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 3 =