خبرنگاران پیامدهای بی تفاوتی را در جامعه تبیین کنند

 

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا، حجت الاسلام محمدحسین توانایی مشاور دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر در جمع کارکنان ایرنا گفت: تجربه ۳۸ ساله انقلاب نشان داده که برای مقابله با تخلفات و خلاف های جامعه نمی توان به مراکز رسمی مانند حراست، بازرسی، دیوان محاسبات و پلیس اکتفا کرد، بلکه حضور مردم در چنین صحنه هایی به بازدارندگی بیشتری می انجامد.

وی افزود: امر به معروف و نهی از منکر یکی از بهترین راهکارها برای کاهش تخلفات است که این موضوع با مسئولیت پذیری فردی و اجتماعی گره خورده است.

این استاد دانشگاه امام صادق(علیه السلام) ادامه داد: کسانی که مشکل سه هزار میلیاردی ایجاد کردند به جرات نمی توان باور کرد کسی از اطرافیان آنان نسبت به این موضوع بی اطلاع بوده، بلکه اطرافیان سکوت کردند و گفتند «باید فکری اساسی کرد» و خواستار رسیدگی از طریق حراست و بازرسی شدند.

وی با اشاره به فیش های نجومی تاکید کرد: البته حراست و حسابرسی و سایر نهادهای مسؤول وظیفه رسیدگی دارند اما تا مردم ورود نکنند، نمی توان به خوبی عمل کرد و در فیش های نجومی دیدیم که مردم در این زمینه شروع کردند.

* امر به معروف در سایر کشورها

توانایی همچنین گفت: نظارت عمومی و همگانی، همان امر به معروف و نهی از منکر است که در بسیاری از کشورها به صورت قانون درآمده و شهروندان را موظف می کند تا نسبت به تخلفاتی که در جامعه رخ می دهد، بی تفاوت نبوده و به وظایف قانونی خود عمل کنند.

این کارشناس مذهبی با استناد به قانون مجازات فرانسه تصریح کرد: قانون فرانسه شهروندان را مکلف می کند تا نسبت به جرائمی که شاهد آن هستند، واکنش نشان داده و به مقامات مسؤول گزارش دهند و اگر گزارش ندهند به جرائم علیه دولت محکوم می شوند.

نویسنده کتاب «هنر هدایت و مهارت بازدارندگی» افزود: در آلمان نیز نظارت عمومی در قالب شهامت مدنی مطرح شده و بالاترین نشان در این کشور به کسی تعلق می گیرد که در شهامت مدنی فعالیتی ممتاز داشته باشد که آخرین نشان به خانواده دختری داده شد که برای تذکر دادن به یک جوان جانش را از دست داد.

وی ادامه داد: این نظارت عمومی همان فریضه امر به معروف و نهی از منکر است که در قوانین کشورهای خارجی آمده و دین اسلام ۱۴۰۰ سال پیش آن ارائه کرد تا تخلفات جامعه به کمترین حد برسد اما تفاوت این فریضه با قوانین سایر کشورها در این است که در ابتدا باید به فرد مجرم تذکر داد و اگر اثر نکرد به مقامات گزارش دهیم.

* نیازمند افراد مصلح هستیم

این استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج، مهمترین راهکار پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) برای اطلاع رسانی همگانی را امر به معروف و نهی از منکر دانست و گفت: این فریضه وظیفه همه مسلمانان است و خبرنگاران می توانند نتایج عمل نکردن به این فریضه را در قالب پیامدهای بی تفاوتی در جامعه تبیین کنند.

وی همچنین افزود: استاد شهید مرتضی مطهری معتقد بود که افراد صالح در جامعه کم نیستند اما افراد مصلح کم داریم و نیاز جامعه به افراد مصلح برای اصلاح جامعه از طریق تغییر عواطف و احساسات و سپس تغییر نگرش است.

توانایی تاکید کرد: ملت ما نشان داده که از نظر مسؤولیت پذیری فردی و اجتماعی یک ملت عالی است که نمونه آن را در مراسم های مختلف مانند جشن نیکوکاری، روز قدس، جشن پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن می توان دید.

وی افزود: علاوه بر اینکه افراد نباید در مقابل تخلف و گناهان بی تفاوت باشند، باید به صورت هنرمندانه تذکر داده و حس مسؤولیت پذیری خود را با ادبیات مناسب مطرح کرد.

* نگوییم «به من ربطی ندارد»

این کارشناس مذهبی به کاربردن عباراتی همچون «به من ربطی ندارد»، «چرا من دخالت کنم»، «دولت رسیدگی کند» و مانند این سخنان را به دور از فرهنگ مسؤولیت پذیری و نظارت عمومی دانست و گفت: در امر به معروف چهار کلمه کلیدی تفکیک، تکریم، تشخیص و تشکر قابل توجه است.

وی افزود: تفکیک به معنای آن است که یک آمر به معروف حق ندارد شخصیت کسی را نهی کند بلکه فقط باید تخلف را نهی کند و در قرآن نیز پیامبران در پاسخ به افرادی که آنان را تکذیب می کردند، فقط از کار آنان اظهار بیزاری می جستند.

توانایی همچنین گفت: یک آمر به معروف باید تشخیص دهد که در کجا امر به معروف کند تا این فریضه تاثیرگذار باشد، از این رو هیچ کسی حق ندارد هرجایی که دلش خواست اقدام کند.

مشاور دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر افزود: بر اساس اصل تکریم، کسی حق ندارد به بهانه امر به معروف به کسی توهین کند و شخصیت انسانی را زیر سئوال ببرد.
لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − یک =