خروجی کار خبرنگاران باید مصداق امر به معروف و نهی از منکر باشد

 

به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد سعیدی در خطبه های این هفته نمازجمعه قم اظهار داشت: رعایت تقوا یک امر کلی و دارای مصادیق گوناگونی است که از جمله آنها کسب روزی حلال است.

وی افزود: امام علی(علیه السلام) در وصیتنامه خود به کمیل فرمود: «ای کمیل، دقت کن ببین نمازت را در چه لباس و مکانی به جا می آوری! اگر چنانچه نماز در لباس یا مکانی به شکلی انجام شود که حلال نباشد این نماز قبول نیست. ای کمیل زبان انسان از قلبش اثر می پذیرد و قلب هم از غذا اثر می گیرد. اگر لقمه ها از راه حلال نباشد، نه تسبیح تو مورد قبول خداست و نه شکر تو».

امام جمعه قم در ادامه تفسیر سوره صفّ به آیه ۱۲ این سوره اشاره کرد و گفت: در آیه قبل، خداوند مومنان را به تجارت و معامله با خدا توصیه کرده بود و در این آیه اثرات و فواید این معامله را بیان می کند.

وی ادامه داد: نکته اول در این آیه غفران خداوند است که شامل همه اشخاص نمی شود و از آیه چنین استفاده می شود که برخی افراد به لحاظ اعتقادات و کارهایی که انجام می دهند مورد این رحمت الهی نمی شوند که از جمله آنها منافقان هستند که در ظاهر اظهار ایمان کرده اما در دل مشرک هستند.

سعیدی ابراز داشت: خداوند در آیه دیگر می فرماید: «کسی که شرک بورزد خداوند بهشت را بر او حرام می کند» لذا انسان باید مراقب باشد داخل عقاید و رفتارهای شرک آمیز نشود و بلکه از شرک پرهیز کند.

او افزود: نکته دوم اینکه خداوند همه گناهان کسانی که با خداوند معامله و تجارت کند را می بخشد بنابراین در آیه دیگر هم داریم که کار خوب شما، کارهای ناپسند شما را از بین می برد و این از باب تهاتر نیست بلکه مساله، غلبه و ماندگاری حسنات است.

وی با اشاره به آغاز ماه ذی القعده و تاکید بر نگاهداری حرمت این ماه به موالید ائمه و امامزادگان در این ماه افزود: بجاست که ماه ذیقعده را ماه امام علی بن موسی الرضا(علیه السلام) بنامیم.

سعیدی با اشاره به روایتی از امام صادق(علیه السلام) در مورد جایگاه حضرت معصومه گفت: پیشوای ششم شیعیان فرمود: «همه شیعیان من به برکت شفاعت حضرت معصومه به بهشت می روند». یا در جای دیگر فرمود:« بهشت برای زائر فاطمه معصومه است».

امام جمعه قم با بیان اینکه بر اساس روایات، افراد ناپاک و گناهکار وارد بهشت نمی شوند، تصریح کرد: پس چنانچه قائل به شفاعت حضرت معصومه(سلام الله علیها) در بهشت باشیم به آن معناست که معصومه غیر از مقام شفاعت، مقام تزکیه و تطهیر را هم دارند یعنی زائران خود را پاک و سپس شفاعت می کنند.

وی با اشاره به روایات مختلف در مورد جایگاه شهر قم بیان داشت: حیف است که قم آلوده به بی حجابی و فساد و گناه شود و نیز کاسبی نسبت به دیگران اجحاف کند یا کارمندی سرموقع در کار خود حاضر نشود لذا حرمت این حرم اهل بیت را نگاه دارید.

سعیدی به بیان دیگر مناسبتهای هفته پرداخت و با تبریک روز خبرنگار به اصحاب رسانه به وظایف خبرنگاران اشاره و عنوان کرد: بیان حکیمانه حقایق و وقایع در حد مقدورات از مهمترین وظایف خبرنگاران است.

او همچنین خبرنگاران را به ایجاد امید، نشاط و آرامش در جامعه، تلاش برای اعتلای کشور در همه عرصه ها، رعایت عفت عمومی در جامعه، افشای توطئه دشمن، رعایت حق الله و حق الناس، بیان آفات و آسیبهایی که جامعه و نظام را تهدید می کند، توصیه کرد و اذعان داشت: خروجی کار خبرنگاران باید مصداق امر به معروف و نهی از منکر باشد.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + 12 =