هر کار ممنوع دنیای واقعی در دنیای مجازی نیز ممنوع است

به گزارش خبرنگار آرمان زنان، دکتر مطهره میردامادی در همایش «شهر فیروزه ای با دختران توانا» که در اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان اصفهان برگزار شده بود، به موضوع فضای مجازی آسیب ها و راهکارها اشاره و اظهار کرد: در جهان امروز اینترنت وسیله ای سهل الوصول شده و نقش تعیین کننده و غیرقابل اجتنابی در ارتقای اطلاعات و امنیت برای انسان دارد و بنا بر این می تواند هم وسیله ای با کارکردهای مثبت باشد و هم با کارکردهای منفی مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: اینترنت علاوه بر موارد گفته شده تاثیر زیادی نیز بر سلامت روانی و رفتاری انسان ها دارد و می تواند مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برای همه ایجاد کند؛ به همین منظور لازم است تا قبل از کار کردن با فضای مجازی با راه های چگونگی استفاده از آن مطلع شویم.

این متخصص اعصاب و روان با اشاره به استفاده گسترده نوجوانان از اینترنت بیان کرد: متاسفانه امروز بسیاری از والدین آگاهی کمتری از نوجوانان خود در زمینه استفاده از اینترنت دارند و گمان می کنند فرزندانشان در اتاقی تنها مشغول یادگیری است در حالی که ممکن است فرزند در خلوت خود از جنبه های منفی اینترنت استفاده کند و برای او آسیب هایی ایجاد شود.

وی با بیان اینکه لازم است در فضای مجازی نیز مانند فضای حقیقی مسائل خصوصی حفظ شوند، تاکید کرد: دلیلی ندارد که هیچیک از ما مشخصات فردی خود را در اختیار همه قرار دهیم و امنیت خود و خانواده مان را به خطر بیندازیم.

میردامادی ادامه داد: همه افراد فضای مجازی مانند فضای حقیقی شایستگی ارتباط با ما را ندارند و باید به این قانون طلایی توجه کنیم که هر کار ممنوع دنیای واقعی در دنیای مجازی نیز ممنوع است.

وی اذعان کرد: باید سعی کنیم به دنبال دوست یابی در فضای حقیقی بگردیم نه فضای مجازی تا روابط اجتماعی خود را تقویت کنیم.

این متخصص اعصاب و روان ابراز کرد: قرار نیست ما همیشه پیرو باشیم و گاهی لازم است هدایتگرانه عمل کنیم حتی در دنیای مجازی می توان مانند دنیای حقیقی نقش هدایتگرانه داشت و در گروه های مختلف با موضوعات اشتباه مخالفت کرد و دیگران را از آن موضوع اشتباه آگاه نمود.

 

وی خاطر نشان کرد: اعتیاد به هر چیزی بدین معنا است که نتوانید از آن دوری کنید و به آن وابسته شوید و لازم است معتادان به اینترنت نیز برای ترک آن تلاش کنند.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 9 =