امر به معروف و نهی از منکر دخالت در امور و مخالف آزادی و فضولی نیست

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) حجت‌الاسلام و المسلمین سید احمد زرگر، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر، در گفت‌وگو با این خبرگزاری با اشاره به آیه ۷۱ سوره توبه گفت: خداوند در این آیه می‌فرماید: «وَالمُؤمِنونَ وَالمُؤمِناتُ بَعضُهُم أَولِیاءُ بَعضٍ ۚ یَأمُرونَ بِالمَعروفِ وَیَنهَونَ عَنِ المُنکَرِ وَیُقیمونَ الصَّلاهَ وَیُؤتونَ الزَّکاهَ وَیُطیعونَ اللَّهَ وَرَسولَهُ ۚ أُولٰئِکَ سَیَرحَمُهُمُ اللَّهُ ۗ إِنَّ اللَّهَ عَزیزٌ حَکیمٌ؛ مردان و زنان باایمان، ولیّ (و یار و یاور) یکدیگرند؛ امر به معروف، و نهی از منکر می‌کنند؛ نماز را برپا می‌دارند؛ و زکات را می‌پردازند؛ و خدا و رسولش را اطاعت می‌کنند؛ بزودی خدا آنان را مورد رحمت خویش قرارمی‌دهد؛ خداوند توانا و حکیم است»

وی ادامه داد: بنابراین موضوع امر به معروف و نهی از منکر، مهربانی است و ما باید این موضوع را در میان جامعه نهادینه کنیم که امر به معروف و نهی از منکر دخالت در امور و مخالف آزادی و فضولی نیست، بلکه یک مسلمان برادر و خواهرش را دوست دارد و نمی‌خواهد که دچار خطا و اشتباه شود، به همین دلیل به او تذکر می‌دهد.

وی افزود: اسلام دین محبت است و نمی‌خواهد که مسلمانی در چاله بیفتد، به همین دلیل فرد دیگری از باب محبت مطالبی را متذکر می‌شود. نباید افراد در برابر این موضوع عکس‌العمل نشان دهند. نهادینه کردن این موضوع در جامعه کار سنگینی است و نیازمند عزم جدی بوده تا تبدیل به فرهنگ عمومی در جامعه شود.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر تصریح کرد: باید این موضوع را در جامعه نهادینه کنیم که نقادی فضولی نیست و به واسطه نقدپذیری فرد کوچک نمی‌شود، بلکه هر دو موضوع از نگاه اسلام، عشق و محبت است.

وی بیان کرد: ستاد امر به معروف و نهی از منکر شکل گرفت و گروه‌های امر به معروف و نهی از منکر، طلایه‌داران، یادآوران، یاوران معروف تشکیل شدند و آموزش‌های لازم را دیدند تا اگر در این زمینه فعالیتی انجام دادند، مورد آزار و اذیت کسی نشود.

حجت‌الاسلام والمسلمین زرگر اظهار کرد: همه اعضای ستاد امر به معروف و نهی از منکر همچون نیروی انتظامی باید تحت قانون ستاد باشند و برای اجرای هر فعالیتی باید با ستاد هماهنگ شوند. گاهی نیروی انتظامی اشتباهاتی داشته است که ما بالاتر از تذکر به آنها داده‌ایم و اگر نمونه‌ای از بدرفتاری‌های نیروی انتظامی مشاهده شده است، با مستنداتی به ستاد ارائه کند.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + 20 =