اجرای فریضتین به دانش اقناعی و شناخت معرفتی بالا نیاز دارد

 

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، خسرو شمسایی در جمع دبیران شوراهای امر به‌ معروف و نهی از منکر ادارات اظهار داشت: در شرایط فعلی بزرگ‌ترین منکر نا‌امید کردن مردم از اهداف نظام است و امروز اولین دغدغه ما ایجاد ساختار احیای امر به‌ معروف و نهی از منکر به‌گونه‌ای صحیح و روش‌مند است که نیاز به وحدت نظر خواص، کارگزاران فکری و اجرایی و تقنینی دارد تا قانون مصوب امر به‌ معروف و نهی از منکر در این حیطه متجلی شود.

وی افزود: این ساختار را باید درست شکل بدهیم چون علیرغم این‌ که همه نیت خیر دارند اما دفاع بد، گاه بدترین ضربه را به هر پدیده اجتماعی می‌زند.

شمسایی ادامه داد: در باب تشکیل ساختار امر به‌ معروف و نهی از منکر در ادارات، بنیان کار باید مطابق شرایط و ضوابط به‌درستی نهاده شود که در غیر این صورت بنای ما تا ثریا کج می‌رود.

وی با بیان این‌ که آمران و ناهیان با دو گونه مخاطب در حوزه امر به‌ معروف و نهی از منکر مواجه هستند، افزود: یک گروه افراد کسانی‌اند که جاهل به منکرات و معروفات هستند و منکر را از آن‌ رو که نمی‌دانند مرتکب می‌شوند که در این سطح کار ساده‌تر است و با تبیین و تمثیل می‌توان مسیر درست را به این افراد نشان داد. اما گروه دوم کسانی را شامل می‌شود که به تبعات کار خود آگاهی دارند و از سر انتخاب گناه را برگزیده‌اند و در این حیطه باید به سراغ اصول رفت یا به طرق غیرمستقیم مخاطب را تحت تأثیر اخلاقیات و ایمان قرار داد.

وی بیان کرد: برخی پزشکان سیگار می‌کشند و این فرق دارد با نوجوانی که در مدرسه به‌صورت پنهان اقدام به سیگار کشیدن می‌کند که برای امر به‌ معروف و نهی از منکر پزشک نمی‌توان یک فرد عامی را به کار گرفت چون خود پزشک از منظر سلامتی و آسیب به قلب مکانیزم بدن را بهتر می‌شناسد و در این مورد تنها کسی می‌تواند تأثیر سخن داشته باشد که در رشته تخصصی پزشک از وی بالاتر یا حداقل هم‌سطح و دارای وجوه برجسته فکری و اخلاقی باشد.

شمسایی سپس گفت: بسیاری از خانم‌ها می‌دانند که حجاب صحیح و عفاف چگونه است و چه الزاماتی دارد اما به اصول دینی باور ندارند و این مسأله فرق دارد با آن کسانی که قلبشان با معارف دینی و اهل‌بیت (علیهم السلام) است اما به سبب دنباله‌روی از مد یا تربیت خانواده بدحجاب هستند.

وی با تأکید بر لزوم تفکیک سطوح کار و بهره‌گیری از روش‌های مناسب هر مخاطب یادآور شد: تعداد کثیری از هنجارشکنان و مروجین منکر به دنبال هوای نفس، آگاهانه در پی گناه می‌روند و گاه از طریق تئوری‌های انحرافی و مکاتب ناصحیح انسانی در اصول باورها و اعتقادات دچار تشکیک و التقاط شده‌اند که در این زمینه آمر و ناهی ما باید دارای مطالعات عمیق و بنیان‌های معرفتی مستحکم باشد و تا پیش از در غلتیدن به وادی لجاج و انحراف اجتماعی فرد را بازگرداند.

شمسایی متذکر شد: کسانی می‌توانند در این کار سخت وارد شوند که دغدغه قوی و باور مستحکم داشته و مراتب و شیوه کار را آموخته باشند و سازوکارها نیز توسط حاکمیت فراهم‌ شده باشد تا خداوند یاری کند و سخن آنان در دل مخاطب مؤثر بیفتد.

وی با تشریح مواد و ضوابط تشکیل شوراهای امر به‌ معروف و نهی از منکر دستگاه‌های اجرایی و قضایی گفت: جذب و سازمان‌دهی و آموزش گروه‌های امر به‌ معروف و نهی از منکر شامل یاوران، یادآوران و طلایه‌داران، الگوسازی و تشویق کارکنان در حوزه امر به‌ معروف و نهی از منکر، حمایت از عملکرد و اقدامات قانونی آمرین و ناهیان و انجام فعالیت‌های تبلیغی و اطلاع‌رسانی با استفاده از ظرفیت فرهنگی و تبلیغی دستگاه از جمله وظایف شورای امر به‌ معروف و نهی از منکر ادارات است.

اجرای برنامه‌های آموزشی مصوب، تذکر به اشخاص مرتکب منکر و در زمان لزوم گزارش به مراجع ذی‌صلاح، اقدام و پیگیری و نظارت بر اجرای راهکارهای اجرایی عفاف و حجاب از جمله دیگر مواردی بود که شمسایی به‌عنوان وظایف شوراهای اداری امربه‌معروف و نهی از منکر برشمرد.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + هجده =