محدود کردن امر به‌ معروف به بدحجابی غرض‌ورزانه است

 

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، سلیمان مهدوی ظهر امروز در جمع دبیران شوراهای امر به‌ معروف و نهی از منکر ادارات اظهار داشت: دبیران شورای امر به‌ معروف ادارات باید معروفات و منکرات تخصصی حوزه خود را استخراج کنند.

وی با اشاره به اینکه امر به‌ معروف گسترده و جهان‌ شمول است، افزود: ادارات از لحاظ اهداف و شرح وظایف با یکدیگر تفاوت دارند و یکی از برنامه‌های بسیار مهم احصا منکرات رایج اداره و معروفات متروک و احیای آنها در اداره است.

مهدوی ادامه داد: در منابع طبیعی دبیرخانه امر به‌ معروف با همین هدف شکل گرفت تا منکرات رایج تخصصی حوزه منابع طبیعی استخراج شود.

دبیر ستاد احیای امر به‌ معروف و نهی از منکر فارس اضافه کرد: ما از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) حدیث داریم که شکستن بی‌جهت شاخه درخت به‌ مانند شکستن بال فرشتگان است و احادیث و روایات متعدد دیگر با همین مضامین وجود دارد و این مسأله اهمیت فضای سبز و منابع طبیعی برای زیست متعالی انسان را نشان می‌دهد و از این نظر دبیرخانه امر به‌ معروف و نهی از منکر باید معروفات متروک در همین حوزه را احصا کند.

وی تصریح کرد: حضور مردم در قالب امر به‌ معروف و نهی از منکر به‌ عنوان‌مثال می‌تواند مانع بسیاری سهل‌انگاری‌ها و آتش زدن منابع طبیعی و جنگل‌ها شود که خود از مصادیق منکرهای بزرگ است.

مهدوی بیان کرد: در شورای امربه‌معروف و نهی از منکر ادارات ما باید معروف حلال‌خوری و استفاده نکردن از اموال عمومی ترویج و سایر معروفات متروک استخراج و نسبت به وظایف کارکنان راهکارهای جلب افراد به این معروفات را تبیین کنند به‌نحوی‌که با حفظ کرامت انسانی دستوران دین در این حوزه اجرایی شود.

وی یادآور شد: قانون ما مصوب کرده که تمام مردم حق دارند دیگران را از بدی‌ها نهی کرده و به خوبی‌ها سفارش کنند اما شرایط تذکر دادن و رعایت کرامت انسانی یک اصل است.

مهدوی بیان کرد: در جامعه ما امربه‌معروف و نهی از منکر را در حجاب و ناهنجاری‌های خیابانی محدود کرده‌اند و کسانی از سر ناآگاهی این دو مورد را در همه محافل و جلسات بیان کرده و به‌نوعی احساس زدگی ایجاد می‌کنند.

دبیر ستاد احیای امر به‌ معروف و نهی از منکر فارس ابراز داشت: از نظر ما افرادی نیز وجود دارند که با اغراض مشکوک سیاسی برای سنگ‌اندازی در مقابل توسعه امر به‌ معروف و نهی از منکر مرتباً آن را به حجاب و ناهنجاری‌های خیابانی تقلیل می‌دهند و با این نوع عمل خود حتی بدحجابی را ترویج کرده و امر به‌ معروف و نهی از منکر به معنای راستین را دچار انحراف می‌سازند.

وی افزود: بنابر آموزه‌های امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) امر به‌ معروف و نهی از منکر به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین فرائض دینی دریایی شمرده‌ شده که حتی جهاد در برابر آن به قطره تشبیه شده و این عظمت امر به‌ معروف را نشان می‌دهد که نگاه برخی تنها در حجاب و بدحجابی خلاصه‌ شده است.

دبیر ستاد احیای امر به‌ معروف و نهی از منکر فارس تصریح کرد: از افراد ناآگاه که بگذریم بسیاری از تقلیل گرایان را باید در شمار مخالفان پنهان امر به‌ معروف و نهی از منکر دسته‌بندی کنیم که از تسری و ترویج این فریضه می‌ترسند تا اعمال و ثروت‌های نامشروعشان دچار آسیب شود.

مهدوی عنوان کرد: ترویج امر به‌ معروف تخصصی با هدف استخراج گوهرهای این دریای بیکران است و ۱۲ کمیته تخصصی در این راستا راه‌اندازی می‌شود تا گوهرهای امر به‌ معروف و نهی از منکر را با غور در عمق بیشتر استخراج کرده و آن را از انزوا خارج سازند که اگر امر به‌ معروف و نهی از منکر در جامعه از انزوا خارج شود آسیب‌های متعدد رفع شده و بسیاری زندان‌ها تعطیل می‌شود.

وی ادامه داد: جلسات شورای دبیران امر به‌ معروف و نهی از منکر با همین هدف برگزار می‌شود تا مدیر کل اداره و سایر مسؤولان نتایج تحقیقات خود برای استخراج معروفات و منکرات تخصصی را اطلاع‌رسانی کنند و دیگر پذیرفته نیست که پخش اذان یا سخنرانی مذهبی را به عنوان عملکرد در این حوزه ارائه دهند.

مهدوی ادامه داد: رسانه‌ها کمک کنند تا این نگاه محدودنگر و تقلیل‌گرایانه سیاسی به امربه‌معروف و نهی از منکر پایان یابد.

دبیر ستاد احیای امربه‌معروف و نهی از منکر فارس اظهار داشت: از سویی رسانه‌ها در مطالبه‌گری خود اگر بنای امربه‌معروف و نهی از منکر دارند باید شرایط آن را رعایت کرده با حفظ کرامت آن مسؤول ابتدا به صورت رو در رو یا کتبی موارد را تذکر دهند و در صورت پافشاری بر تخلف آن را عمومی منتشر کنند.

مهدوی یادآور شد: در روایات ما شیوه امر به‌ معروف و نهی از منکر مدیران و مسؤولان جامعه، زنان، کودکان، کهنسالان و سایر اقشار به تفکیک مشخص شده و البته همانگونه که حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری خود را نیازمند تذکر می‌دانند دیگر هیچ مسؤولی نباید خود را از نقد مستثنی بداند اما در مورد امر به‌ معروف و نهی از منکر برای تمام اقشار اصل اساسی مبتنی بر ستارالعیوبی خداوند و حفظ کرامت اشخاص است.

وی اضافه کرد: اگر امر به‌ معروف و نهی از منکر، تذکر لسانی و نظارت همگانی رواج یابد نیازی به این همه سازمان‌های نظارتی و حراستی در داخل ادارات و بیرون ادارات، مجموعه‌های کلان بازرسی و شوراهای نظارت و توبیخ و تنبیه نخواهد بود که بسیاری از این تخلفات با تذکر برادرانه یک کارمند به همکار خود رفع می‌شود.

 

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − چهارده =