کار جمعی کردن ، ملتزم بودن به امر خدا نیاز دارد

 

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر، آیت الله عبدالکریم عابدینی امام جمعه قزوین در دیدار با مدیر کل امور زنان و خانواده ستاد امر به معروف و نهی از منکر و مسئول امور بانوان ستاد های قزوین، سمنان و مازندران که در دفتر امام جمعه برگزار شد در تشریح اهمیت انجام امر به معروف و نهی از منکر گفت: خداوند در سوره علق اشاره به کرامت انسانها و اینکه از جنس خودش هستند می فرماید و همچنین این سوره ، ادبیات آموزش و پرورشی دارد.

وی با بیان اینکه در آیات الهی برخی مسائل به وضوح گفته می شود و برخی دیگر گفته نمی شود اما از گفته ها می توان برداشت کرد افزود: در قرآن می فرماید: خداوند معلم و جهان مدرسه ، انسان دانش آموز ، درس کرامت و کتاب قرآن است؛ و همچنین فرمود: تنها پاکها و مطهر ها باید آن را لمس کنند. این موارد مبانی هستند که امر به آن و یا نهی از آن می شوند.

عابدینی به سوره آل عمران و اعتصام فردی و جمعی اشاره کرد و اظهار داشت: در کار جمعی مانند امر به معروف و نهی از منکر باید ابتدا ایمان وجود داشته باشد و اینجا مومن از غیر مومن متمایز می شود.پس غیر مومن اول باید تکلیف ایمانش را روشن کند .

وی با بیان اینکه کار جمعی کردن نیاز به ملتزم بودن به امر خدا دارد یعنی تقوا داشتن و خود نگاهداری در عهد و پیمان با خدا گفت: در سوره یس و شمس، به اخلاق، اعتقاد و عبادت اشاره شده است و ما همانقدر عبد حقیقی هستیم که عبادت داریم و همانقدر اخلاق داریم که عبادت داریم. کرامت ام الفضایل اخلاقی است و تقوا مقام تسلیم شدن به امر خداست به مانند حضرت ابراهیم علیه السلام که به مقامی برسد تا فرزندش را درراه خدا ذبح بکند.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: برای امر به معروف و نهی از منکر اول باید ارتباط فردی با خدا ایجاد شود سپس شایستگی و لیاقت کار جمعی پیدا می شود. اگر کبر و غرور و جهالت و کج سلیقگی در رفتار فردی باشد باید اینها را از خودش دور کند تا بتواند دیگران را به راه درست هدایت کند. لذا کار جمعی دشوار و سنگین است.

آیت الله عابدینی همچنین گفت: تسلیم دشمن شدن، تملق از مقام مافوق، ترس از دست دادن حقوق و خودداری از امر به معروف و نهی از منکر، رودروایسی با دیگران از جمله آفات و آسیب هایی است که انسان را از انجام این فریضه الهی دور می کند و در سرای آخرت شرمنده و نمی توانیم پاسخگو باشیم.

وی با بیان اینکه اظهار دیانت می کنیم اما اعمال دیانت نمی کنیم خاطر نشان کرد: این باعث می شود که امر به معروف و نهی از منکر تعطیل شود همه کار می کنند اما خروجی آن در عرصه اجتماعی کم است و بعد ۳۷ سال قانون امر به معروف تصویب می شود و نتیجه این می شود که اول انقلاب اختلاف حقوق ها ۳ برابر بود و الان ۲۵۰ برابر. البته این شیوع ندارد اما به فرموده رهبر منکر کم ، هم زیاد است.

وی در پایان با بیان اینکه باید نگاهمان به این فریضه اصولی و مبنایی باشد گفت: مصادیق منکر را فقط در حجاب خانم ها خلاصه نکنیم هر چند این هم بسیار مهم است اما هنجار شکنی ساختار شکنان هم مصادیق منکر هستند و نباید جایگاه معروف و منکر و اصل و فرع را گم کرد .

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 1 =