اسلام ۳۰ شیوه برای «امر به معروف» معرفی کرده است

 

به گزارش روابط ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، در افتتاحیه نهمین دوره آموزشی و فرهنگی «اندیشه‌های آسمانی» که در مرکز تربیت معلم شهید بهشتی مشهد برگزار شد، با اشاره به آیه «وَإِنَّهَا لَکَبِیرَهٌ إِلَّا عَلَى الْخَاشِعِینَ»(بقره/۴۵)، گفت: یکی از راه‌های دعوت به حق و جذب مردم به آن، خشوع است، خشوعی که به نرمی تعبیر می‌شود.

حجت‌الاسلام قرائتی که در حضور ۵۰۰ نفر از مدیران کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، مازندران، گیلان، سمنان، مرکزی، اردبیل، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی سخن می‌گفت، بیان کرد: یکی از بهترین راه‌های نرم کردن دل‌ها، شمردن نعمت‌های خداوند است.

وی در ادامه صحبت‌هایش در ارتباط با یادآوری نعمت‌های الهی برای نرم کردن دل‌های مردم از آیه «أَلَمْ نَجْعَلْ لَهُ عَیْنَیْنِ»(بلد/۸) وام گرفت و اظهار کرد: اگر کسی یک دوربین عکاسی به ما هدیه دهد، بارها از او تشکر می‌کنیم، این در حالی است که خدا در این آیه می‌گوید، «دو جفت چشم به تو داده‌ام، چشمی که قابل مقایسه با دوربین نیست و با آن همه چیز را می‌بینیم، آیا نباید یک صفحه قرآن بخوانیم تا باعث نرمی آن شود.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور، ضمن اشاره به آیه «أَلَمْ نَجْعَلِ الْأَرْضَ مِهَادًا»(نبأ/۶) اظهار کرد: یکی دیگر از نعمات الهی که در قرآن ذکر شده، زمین است، زیرا اگر سفت بود نمی‌توانستیم روی آن کشاورزی کنیم و اگر شل بود نمی‌شد، در آن به ساخت‌ و ساز پرداخت.

حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی با عنوان کردن نعمت سیاسی به عنوان نعمتی دیگر که باید نسبت به آن شکرگزار بود، اضافه کرد: می‌بینید که کل کره زمین در احاطه حاکمیت طاغوت است و تنها تکه‌ای از آن به ایران که حاکمیت آن اسلامی است، تعلق دارد.

وی برگزاری این دوره‌های آموزشی و همایش‌ها را همانند چوب کبریت بدون منفعت دانست و تصریح کرد: مگر اینکه این چوب کبریت باعث روشن شدن گاز، گاز باعث گرم شدن غذا و غذا باعث رفع نیاز انسان شود تا انسان بتواند در کمال آرامش به خدا برسد، بنابراین شما مدیران کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد هم باید در این گردهمایی‌ها تصمیم به اقدام عملی بگیرید و مطالعه داشته باشید، وگرنه با یک سخنرانی اسلام‌شناس نمی‌شوید.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور، با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هر چقدر هم کتابخانه در کشور درست کند، کسی مطالعه نمی‌کند، افزود: باید برای مطالعه تصمیم جدی داشته باشیم، چون کسی که خودش در زمینه دین مطالعه نکرده، چطور می‌خواهد افراد را دعوت به دین کند.

حجت‌الاسلام قرائتی با اشاره به اینکه هر کس را باید یک جور دعوت به حق کرد، ادامه داد: امر به معروف هم فرم ویژه خود را دارد، همانطور که می‌دانیم اسلام برای امر به معروف ۳۰ راه را پیش روی ما قرار داده است، پس نتیجه می‌گیریم از آنجایی که کار دعوت به دین و تبلیغ آن، خیلی مهم به شمار می‌رود، باید با مطالعه و اطلاعات کافی جلو رفت.

وی خطاب به مدیران کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد حاضر در نهمین دوره آموزشی و فرهنگی «اندیشه‌های آسمانی»، ابراز کرد: شما را به تبعیض نگذاشتن، بی مسئله بودن، محبوب بودن و مشهور بودن به خوبی سفارش می‌کنم و بدانید کسی که خودش در محله دچار مشکل و مسئله‌ای باشد، مردم حرف او را نمی‌خوانند.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور در خصوص دعوت به نماز و ثواب در نظر گرفته شده برای آن در دین اسلام، گفت: بدانید که اگر یک نفر توسط شما هدایت شود، ثوابش از آنچه خورشید بر آن می‌تابد، بیشتر است.

حجت‌الاسلام قرائتی در جمع‌بندی سخنانش اضافه کرد: یادتان باشد نکات مهمی مثل مطالعه کردن، همراه داشتن تلفن یک اسلام‌شناس، در نظر داشتن ملاک شایسته‌پروری در انجام کارها و بدون حاشیه بودن را رعایت کنید.

وی در پایان با اشاره به شعار سال ۹۵ «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل»، اظهار کرد: اگر می‌خواهید مملکت نجات پیدا کند و استقلال و عزت کشور حفظ شود، به دنبال یاد گرفتن یک مهارت باشید، لذا برنامه‌های آموزش و پرورش باید به نحوی باشد که علاوه بر حذف برخی از دروس، طی ۱۲ سال تحصیل، یک مهارت به دانش‌آموزان آموزش داده شود.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + 16 =