امر به معروف؛ عامل تداوم حیات امت اسلام

 

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) حجت‌الاسلام و المسلمین حشمت‌الله رستمی، معاون تبلیغات اسلامی و نماینده ستاد امر و نهی از منکر استان ایلام در هیئات مذهبی و تشکل‌های مردمی در گفت و گو با این خبرگزاری، اظهار کرد: امر به معروف نهی از منکر نشانه حیات و تداوم امت اسلام است و خداوند در آیه ۱۱۰ سوره مبارکه آل عمران ملاک برتری جامعه اسلامی را اهتمام به امر به معروف و نهی از منکر می‌داند و در آیه ۱۰۴ همین سوره صراحتاً به تشکیل گروه‌های امر به معروف و نهی از منکر دستور می‌فرماید.

وی با اشاره به آیات و روایات در مورد این فرضیه مهم، افزود: آنچه از ده‌ها آیه قرآن کریم و مجمع روایات اهل‌بیت (علیهم السلام) در مورد این فرضیه پر اهمیت دریافت می‌شود این است که احیاء شعائر دین خدا در گرو امر به معروف و نهی از منکر است. مسؤولیت پذیری دینی آحاد مسلمانان ایجاب می‌کند که هر کس ضمن تلاش برای تکامل اخلاقی و معنوی خود راه را نیز برای دیگران آشکار کند.

حجت‌الاسلام رستمی با تاکید بر اینکه یکی از ویژگی‌های انبیاء الهی که باید در میان همه ما بیدار شود، احیاء قلوب است، عنوان کرد: اگر می‌خواهیم جامعه سالم تری داشته باشیم چاره‌ای جز احساس مسؤولیت در قبال یکدیگر نداریم. این احساس مسؤولیت باید خود را در تعهد ما به احیاء این فریضه نشان دهد. آیه ۴۱ سوره مبارکه حج بیان دیگری از این واجب الهی را مطرح و آن را از ویژگی‌های حکومت‌های دینی بر می‌شمارد: الَّذینَ إِنْ مَکَّنّاهُمْ فِی اْلأَرْضِ أَقامُوا الصَّلاهَ وَ آتَوُا الزَّکاهَ وَ أَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَوْا عَنِ الْمُنْکَر) همان کسانی که در زمین به آنها قدرت بخشیدیم، نماز را بر پا میدارند، و زکات می دهند، و امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند.

این مقام مسؤول در پایان تصریح کرد: ارتقاء سطح سلامت اخلاقی و معنوی جامعه در گرو میزان پایبندی متدینان جامعه به تذکر لسانی و امر به معروف است که هر اندازی این اهرم کنترل اجتماعی نمود بیشتری داشته باشد، به همان ندازه فضائل اخلاقی رشد پیدا می‌کند.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + 12 =