بیانیه حزب مؤتلفه درباره بانکداری اسلامی

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا به نقل از کانال تلگرامی حزب مؤتلفه اسلامی، متن بیانیه شورای امر به معروف و نهی از منکر حزب مؤتلفه اسلامی درباره بانکداری اسلامی به شرح زیر است:

نظام بانکی نقش و جایگاه مهمی در چرخه اقتصادی کشور دارد. هراندازه که بانکداری بر مبنای چارچوب سیاست های نظام و موازین شرعی حرکت کند، اقتصاد کشور نیز از استحکام و استقلال لازم برخوردار خواهد بود.

برای اجرای اقتصاد مقاومتی، نظام بانکی می تواند با سیاستگذاری مناسب و اتخاذ شیوه‌های صحیح، نقش اساسی و تأثیر به‌ سزایی داشته باشد.

نظام بانکی باید در مسیر رونق تولید داخلی و خودکفایی تلاش نماید. بنابراین اعطای وام با الگوپذیری از صندوق های قرض‌الحسنه و براساس اولویت‌های ضرورتی نظام اسلامی و با توجیه شرعی و قانونی می تواند در رونق اقتصادی مفید و مؤثر باشد.

از سوی دیگر، در شرایط تحریم بانکی از سوی دولت های استکباری و در رأس آنها آمریکای خیانتکار، تلاش برای استقلال اسلامی بانک‌های کشور می‌تواند مقابله‌ای مؤثر در برابر این حربه دشمنان باشد.

امانتداری در امور بانکی، حفظ بیت المال، عدالت در خدمت به مردم، رعایت حق‌الناس و صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاغذ، انتظاراتی است که مردم از نظام بانکی کشور دارند.

اخذ جریمه دیرکرد و سودهای نامتعارف و نامشروع به عنوان یک منکر و حرام شرعی در نظام بانکداری جمهوری اسلامی زیبنده نیست و از مسئولین محترم بانکی کشور انتظار میرود که براساس موازین شرعی عمل کنند.

سوء استفاده از بیت المال با حقوق‌های نجومی، خیانت در امانت با اختلاس، اعطای وام با بهره زیاد و همراه منت و آزار، تبعیض در خدمت به مردم و تجمل گرایی و اشرافی گری از منکراتی است که متولیان امور بانکی باید با جدیت و قاطعیت با آن‌ها مقابله کنند.

بانکداری کشور باید در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی و پیشرفت تولید داخلی تلاش و حرکت کند و امر به معروف مهم در نظام بانکی، گره گشایی از کار مردم است.

شورای امر به معروف و نهی از منکر حزب مؤتلفه اسلامی از مدیران نظام بانکی کشور انتظار دارد که با تدبیر مناسب و مؤثر دررابطه با مطالبات اصلی و مهم مردم در زمینه وام مسکن، وام ازدواج و وام اشتغال، شرایط رشد و بهبود زندگی را برای اقشار آسیب پذیر جامعه فراهم کنند.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × سه =