دولت ها و صاحبان مکنت پرچم امر به معروف و نهی از منکر را برافراشته نگاه دارند

به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری در خطبه های این هفته نمازجمعه قم در مصلی قدس در ادامه اصول حاکم بر روابط اجتماعی به بحث امر به معروف و نهی از منکر پرداخت و اظهار داشت: در آموزه های دینی امر به معروف به منزله نماز و جهاد به عنوان یک حرکت عبادی سیاسی است.

او به تعبیری از امیرالمومنین درباره این فریضه اشاره کرد و گفت: جهاد در راه خدا در مقایسه با امر به معروف و نهی از منکر به منزله قطره ای مقابل دریاست.

امام جمعه قم بیان داشت: این فریضه در ساختار اجتماعی سیاسی اسلام دارای اهمیت فراوان است و نظارت مردم بر دولت، نظارت دولت بر مردم و نظارت دولت بر کارگزاران و نظارت مردم بر مردم چهار مشخصه امر به معروف و نهی از منکر است.

او به بررسی آیات و روایاتی در این باره پرداخت و ادامه داد: دسته ای از آیات، مساله امر به معروف و نهی از منکر را به عنوان لزوم مطرح کردند و دسته دیگر آیات، نسبت به کسانی که ترک این فریضه را می کنند، مساله مجازات و عذاب را طرح می کند.

حسینی بوشهری با اشاره به آیه ۱۰۴ سوره آل عمران گفت: در این آیه، مساله امر مطرح شده است و از سوی دیگر مساله فلاح را مطرح کرده است که راهکار رسیدن به آن را در پرتو امر به معروف و نهی از منکر مطرح می کند.

او افزود: رواج و شکوفایی ایمان در جامعه اسلامی در پرتو امر به معروف و نهی از منکر است و انجام این فریضه ضمانت ایمان در یک جامعه دینی است.

امام جمعه قم بیان داشت: دولتها و صاحبان مکنت وظیفه دارند پرچم امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه اسلامی برافراشته نگاه دارند تا چنین جامعه ای که شهید داده، سالم بتواند در پرتو امر به معروف و نهی از منکر زندگی کند.

او با اشاره به آیات دیگر در این زمینه گفت: واجبات همچون نماز و روزه و زکات در یک راستا هستند و نمی توان عدل آن که امر به معروف و نهی از منکر است را به فراموشی بسپاریم.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 2 =