آگاهی‌بخشی و تصویب قوانین محکم لازمه نهادینه کردن امر به معروف در جامعه

 

به گزارش خبرگزاری بسیج سرهنگ غلامرضا رجبی در گفتگوی اختصاصی با این خبرگزاری با بیان اینکه امر به معروف ریشه در جان و خون مردم دارد، اظهار داشت: اگر در جامعه‌ای امر به معروف و نهی از منکر نباشد آن جامعه مرده است.

وی افزود: اگر امر به معروف و نهی از منکر در جامعه به صورت نهادینه شود آن جامعه بدون تخلف و جرائم می‌شود بنابراین امر به معروف و اجرای آن یکی از ضروریات جامعه است.

فرمانده سپاه ناحیه بهار تصریح کرد: امروز جایگاه امر به معروف در جامه ما متاسفانه ضعیف است و هیچ کدام از نهادها این فریضه مهم را بر عهده نمی‌گیرند و هماهنگ نیستند.

وی با اشاره به منکرات فرهنگی در جامعه ادامه داد: بحث بی‌حجابی، شرب خمر، تهمت، افترا، رفتارهای زننده و ایجاد آلودگی های صوتی از جمله مصادیق منکرات است.

رجبی ابراز داشت: از دستاوردهای اجرای این فریضه الهی در جامعه می‌توان به اصلاح در راستای آرمانی شدن جامعه، جلوگیری از فساد و فحشا، اجرای عدالت در تمام سطوح، حفظ آبرو و حرمت‌ها و جلوگیری از هرج و مرج اشاره کرد.

وی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر باید در تمام عرصه ها از قبیل فرهنگی، اقتصادی و… اجرایی شود، گفت: این فریضه مهم در تمام ابعاد نقش مهمی ایفا می‌کند.

فرمانده سپاه ناحیه بهار عادی شدن گناه در سطح جامعه، نبودن ضوابط محکم در برخورد با منکرات و عدم حمایت از ناهیان امر به معروف و نهی از منکر را علت کم رنگ شدن و غربت این فریضه الهی در جامعه امروزی برشمرد.

وی ادامه داد: باید برای نهادینه کردن این فریضه الهی آگاهی‌بخشی عمومی در سطح جامعه، تصویب قوانین و مقررات محکم در راستای برخورد با منکرات و حمایت از افراد ناهی مدنظر قرار گیرد.

رجبی با اشاره به تهاجم فرهنگی دشمن یادآور شد: دشمن از طریق جنگ نرم بنیاد خانواده را هدف قرار داده و عمومی شدن استفاده از ماهواره باعث شده که اهمیت دادن به ارزش‌های اسلامی کم شود و منکرات به صورت امری عادی در جامعه گسترش یابد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه احیای امر به معروف ونهی از منکر یکی از مطالبات مقام معظم رهبری است باید با هماهنگی بین نهادها و سازمان‌های مردم نهاد، احیای امر به معروف، بالا بردن سطح آگاهی عمومی نسبت به منکرات و اثر سوء آن بر خانواده، بالا بردن سطح بودجه و امکانات برای امر معروف و نهی از منکر در راستای تحقق این مهم بکوشیم.

فرمانده سپاه ناحیه بهار با اشاره به برنامه‌های اجرایی ابراز داشت: استفاده از سخنرانان مجرب کشوری برای تبیین محورهای کاربردی امر به معروف و نهی از منکر در سطح جامعه، استفاده از بنرهای کاربردی در خصوص این موضوع و… از جمله این برنامه‌ها بوده است.

وی با بیان اینکه بهترین اثربخشی امر به معروف و نهی از منکر زمانی است که عملی و زبانی باشد، ادامه داد: همچنین با توجه به ابلاغ برنامه امر به معروف و نهی از منکر در سطح کل سپاه تمام کارکنان در دوره‌های تخصصی امر به معروف ونهی از منکر شرکت کرده‌اند تا با روش‌های کاربردی امر به معرف و نهی از منکر آشنا شوند.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 14 =