احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر موجب اصلاح جامعه می‌شود

 

به گزارش خبرگزاری بسیج ستوان دوم پاسدار عباس متین در گفتگو با این خبرگزاری اظهار داشت: اگر فریضه امر به معروف و نهی از منکر به درستی احیاء و اجرا شود جامعه را اصلاح و سالم خواهد کرد.

وی با بیان اینکه امام علی(علیه السلام) می‌فرمایند «همه واجبات در مقابل امر به معروف و نهی از منکر مانند قطره ای در برابر دریای پهناور است»، افزود: این امر نشان از اهمیت این فریضه الهی دارد.

مسئول عقیدتی سیاسی سپاه ناحیه کبودراهنگ تصریح کرد: اگر در جامعه‌ای فریضه امربه معروف ونهی ازمنکر احیاء شود دین احیاء می‌شود و مسؤولیت جامعه را صالحان به دست می‌گیرند و عزت می‌یابند و مفسدین ذلیل و رسوا می‌شوند و جایی در حاکمیت نمی‌یابند و در نتیجه جامعه اصلاح می‌شود.

وی با بیان اینکه مراتب امر به معروف قلبی، لسانی و عملی است، بیان کرد: مرتبه لسانی و عملی بیشترین اثر را در اصلاح جامعه می گذارد.

متین ابراز داشت: معرفت و شناخت، اولین گام ضروری در اقدام لسانی و عملی است چراکه رفتارها مبتنی بر شناخت‌ها هستند بنابراین برای انجام مطلوب هر کاری، ابتدا باید ضمن تعیین مسیر، چگونگی پیمودن آن، نوع اقدامات تاکتیکی و ابزار مناسب را نیز مشخص کنیم و آنگاه برای انجام کار تصمیم گرفته و شتاب کنیم.

وی ضمن تاکید بر اهمیت روش و فنون امر به معروف و نهی از منکر گفت: اگر راه ، روش، فن و ابزار به درستی انتخاب نشون، شتاب ورزیدن بیشتر باعث فاصله گرفتن از مقصد و مقصود می شود.

مسؤول عقیدتی سیاسی سپاه ناحیه کبودراهنگ تصریح کرد: انتخاب ناصحیح مسیر، همانند زاویه‌ای نسبت به خط مستقیم است که هرچند کوچک باشد ولی وقتی ادامه می یابد لحظه به لحظه فاصله‌اش از آن بیشتر می‌شود و شتاب بیشتر نه تنها او را به مقصد که پایان خط مستقیم است نمی‌رساند، بلکه او را از آن دورتر می‌سازد.

* کم توجهی مسؤولین به فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر

وی با بیان اینکه امام صادق (علیه السلام) می‌فرمایند «کسی که عملی را بدون بصیرت و آگاهی انجام دهد، مانند راه رونده‌ای است که راه را بلد نبوده و در غیر مسیر مقصد، حرکت کند»، بیان داشت: در چنین صورتی هر قدر تندتر برود، از مقصد بیشتر فاصله می‌گیرد.

متین تصریح کرد: فنون امر به معروف و نهی از منکر را با معیارهای متعددی از جمله آشکار یا پنهان، مستقیم یا غیرمستقیم ، استدلالی یا احساسی، فردی یا جمعی، ایجابی یا سلبی، دفعی یا تدریجی، مردمی یا حاکمیتی و… می‌توان دسته‌بندی کرد.

وی ادامه داد: این دو فریضه از جمله فرایضی هستند که خداوند متعال انتخاب روش و کیفیت اجرای آنها را در چارچوب اصول و شرایط ، به عقل و اختیار مکلّفین وانهاده است و مکلفین نیز وظیفه دارند در انتخاب روش‌ها و فنون به گونه‌ای عمل کنند که بیشترین و بهترین اثر و ثمر را داشته باشد.

مسئول عقیدتی سیاسی سپاه ناحیه کبودراهنگ خاطرنشان کرد: نکته بسیار مهم دیگر در ادای این فریضه توجه به میزان اهمیت معروفات و منکرات است پس هر چه منکرات و معروفات مهمتر باشند توجه و تأکید بر آنها باید بیشتر باشد تا جایی که انسان باید در صورت لزوم از جان خود نیز برای ادای این فریضه بگذرد.

وی در پایان گفت: در جامعه امروز ما متأسفانه نسبت به این فریضه الهی بی توجهی می شود که از مهترین دلایل آن ترس از عواقب ناشی از ادای این فریضه است.

متین اضافه کرد: افراد مفسد با استفاده از تمام ابزارهای موجود توهین، تهمت و تمسخر کسانی را که قصد اصلاح جامعه را دارند مورد هجوم قرار می‌دهند تا آنجا که جای منکرات و معروف‌ها را عوض کرده‌اند و متدینین را افراطی و افراد مفسد را معتدل و مصلح می‌خوانند.

وی تصریح کرد: از دیگر عوامل بی‌توجهی به این فریضه کم توجهی مسؤولین به این فریضه الهی است که باید در این راستا اقدامات اساسی صورت گیرد.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × پنج =