امر به معروف قربانی جنجال‌های سیاسی نشود

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از فارس، سلیمان مهدی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر فارس، ۱۶ شهریورماه در اجلاسیه رؤسای دبیران و اعضای شوراهای امر به معروف و نهی از منکر دستگاه‌های اجرایی نظامی و قضایی این استان با بیان اینکه اهمیت فریضتین امر به معروف و نهی از منکر توضیح واضحات و تأکید موکدات نیست، گفت: تشکیل نظام اسلامی به نوبه خود بزرگ‌ترین معروفی بود که به یمن رهبری پیامبرگونه امام راحل و ایمان راسخ امت همیشه در صحنه و جانفشانی شهدا به عنوان هدیه الهی نصیب ما شد و بزرگ‌ترین منکر یعنی نظام طاغوت براندازی شد.
وی افزود: بدون شک تقویت تنها نظام شیعی منوط به تقویت محتوای دینی نظام و حفظ و پاسداشت ارزش‌های انقلاب اسلامی و امام و شهداست و برای این کار باید محتوای اسلام را در جامعه پیاده کنیم و گرنه تنها پوسته‌ای از اسلام می‌ماند.

*امر به معروف شاهراه سلامت و بیمه انقلاب اسلامی است

مهدوی، امر به معروف و نهی از منکر را شاهراه سلامت و بیمه انقلاب اسلامی دانست و گفت: مقام معظم رهبری چند سال پیش از فریضتین امر به معروف و نهی از منکر به عنوان واجب‌های فراموش شده یاد کردند و بر احیای این دو تأکید کردند که به عنوان منطق عقلی، مخاطب این پیام بیش از همه آحاد جامعه، نخبگان فکری و اجرایی جامعه کشور هستند.

این مقام مسؤول اظهار کرد: اگر به تأثیرپذیری قابل توجه اقشار مختلف مردم را از نخبگان به‌عنوان یک اصل مسلم بپردازیم باید گفت اجماع نخبگان در ضرورت امر به معروف در سطوح مختلف دولتی و مردمی عامل مهم و پیش برنده‌ای در احیای و ترویج این واجب الهی خواهد بود.

وی بیان کرد: کارگزاران نظام و صاحبان تریبون‌ها، ائمه جمعه و جماعات، فرماندهان جهادگر ارتش و سپاه و رؤسای دستگاه‌های اجرایی بخش مهمی از جامعه هستند لذا از اینان می‌خواهیم نقش بی بدیل خود را در وحدت، هم‌صدایی و یکپارچگی دیگر نخبگان شهرستانی خود برای پیاده‌سازی عملی امر به معروف مطابق با اصل ۸ قانون اساسی ایفا کنند.

*لزوم همراهی نخبگان فکری و اجرایی در اجرای امر به معروف

مهدوی با بیان اینکه اگر مردم شاهد وفاق و همدلی در میان نخبگان فکری و اجرایی باشند به واجب الهی امر به معروف توجه کرده و آن را نهادینه می‌کنند و این‌گونه بستر لازم برای اعمال قاطع قانون فراهم می‌شود، گفت: وظیفه دستگاه‌های اجرایی بسترسازی برای امر به معروف و نهی از منکر است.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر فارس در ادامه به برخی از آسیب‌های اجرای این فریضه‌های الهی اشاره کرد و گفت: یکی از آسیب‌های امر به معروف و نهی از منکر در سال‌های اخیر آلوده شدن این اصل مترقی به اغراض سیاسی است به طوری به عنوان دستاویزی برای انگ زنی و تخریب حریفان سیاسی تبدیل شده است.

*امر به معروف محدود به جناح خاصی نیست

وی ادامه داد: این مسأله محدود به جناح خاصی نیست و گروه‌ها و جناح‌های خاصی سعی دارند با قرائت خودساخته از این واجب الهی و گرفتن ژست آن پایگاه خود را در میان آحاد مردم، ایجاد، تثبیت و تحکیم کنند.

مهدوی با تأکید بر اینکه نباید اجازه داد تا فریضه‌های امر به معروف و نهی از منکر قربانی منافع و جنجال‌های سیاسی شوند، گفت: در رقابت‌های انتخاباتی پیش روی این دو فریضه الهی مورد سوءاستفاده فرصت طلبان قرار نگیرد چرا که شأن این فریضتین الهی بالاتر از این‌هاست.

*امر به معروف دارای سطوح مختلفی است

این مقام مسؤول با تصریح اینکه امربه معروف همانگونه که دارای شرایط و مراتب مختلف است، گستره وسیعی را هم شامل می‌شود، گفت: ظلم و کوته بینی است که امر به معروف را محدود به ناهنجارهای اخلاقی در کف خیابان‌ها نظیر بی حجابی دید هرچند این‌ها در امر به معروف مهم است اما مطابق شرع مقدس این فریضه در سطوح مختلف مردم، دولت و غیره لازم‌الاجراست.

وی با تأکید برا ینکه گستره این فریضه مشتمل تمامی عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، هنری و حتی نظامی است تا نظام اسلامی با مشارکت مسؤولانه آحاد مردم از تمامی آسیب‌ها در گزند بماند، گفت: نادیده گرفتن امر به معروف موجب این می‌شود که حرام خدا، حلال و حلال خدا، حرام جلوه دهد و این ظلم عظیمی به نعمات خداوندی است.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 8 =