سازمان‌های مردمی جهت اجرای امر به معروف در جامعه تشکیل شوند

 

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از فارس، هادی پژوهش جهرمی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، ۱۶ شهریور در اجلاسیه رؤسای دبیران و اعضای شوراهای امر به معروف و نهی از منکر دستگاه‌های اجرایی، نظامی و قضایی این استان تأکید کرد: جایگاه امر به معروف در اسلام بسیار مشخص و برجسته است و جای بحث و کنکاش کردن در این جایگاه نیست.

وی با بیان اینکه امر به معروف وجوبی است که در آیات و روایات به صراحت و به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم بیان شده است، افزود: بر هر مسلمانی هم واجب است که امر به معروف و نهی از منکر را انجام دهد البته اینکه در چه سطحی و با چه شرایطی این‌ها جزو مباحث فقهی است.

پژوهش جهرمی با تأکید بر اینکه برای اجرایی شدن امر به معروف سطح تشکیلاتی خاصی نه در قانون و نه در شرع مشخص نشده است، بلکه همگان مکلف به اجرای این فرایض الهی هستند، گفت: تک تک افراد جامعه و همچنین کلیه شخصیت‌های حقوقی و دولت در مقابل این قانون مکلفند و وظیفه دارند و این قانون چیزی نیست که کسی از آن معاف شده باشد.

*برای اجرایی شدن امر به معروف صرفاً به تشکیلات حقوقی نباید اکتفا کنیم

وی با بیان اینکه برای اجرایی شدن امر به معروف صرفاً به تشکیلات حقوقی نباید اکتفا کنیم و باید مردم را هم به این امر مهم آشنا و آگاه کنیم، گفت: مردم باید در این زمینه احساس تکلیف کنند و به عنوان یک تکلیف الهی بدان ورود پیدا کنند.

پژوهش جهرمی با تصریح اینکه اگر اجرای امر به معروف و نهی از منکر یک طرفه باشد که فقط یک ستاد در یک سازمان امر به معروف کند، نتیجه‌ای ندارد، گفت: افراد بسیاری گمان می‌کنند که امر به معروف یک واجب کفایی است و اگر کسی این کار را انجام دهد از گردن آن‌ها ساقط می‌شود و اگر این حالت ساری و جاری شود، حق امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی ادا نمی‌شود در حالی که طبق دستور شرع همگان ملکفیم.

*لزوم مشارکت آحاد مردم در اجرای امر به معروف

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس خواستار استفاده از ابزارهای مختلف جهت درگیر کردن مردم با اجرای امر به معروف و نهی از منکر شد و گفت: ما باید تک تک افراد جامعه را ببینیم و تذکر دهیم که البته اگر این اتفاق رخ دهد امر بسیار مبارکی است اما برای اینکه مردم را در گروه‌ها و دسته‌های مختلف آموزش دهیم تا بتوانند امر به معروف کنند، شاید تشکیل گروه‌های مردمی و سازمان‌های مردم نهاد که جایش در سازمان‌های مردم نهاد ما نیز بسیار خالی است، یک امر مطلوب و پسندیده‌ای باشد.

وی با بیان ینکه امروز کارآیی که سازمان‌های مردمی دارند، تشکیلات دولتی ندارند، گفت: هم در گذشته و هم امروز هیئات مذهبی کارکرد مشخص و روشنی دارند که در مناسبت‌های دینی به‌صورت خودجوش اقدام به فعالیت‌ می‌کنند لذا در امر به معروف نیز باید به این سمت حرکت کنیم.

*وزارت کشور زمینه ثبت سازمان‌های مردم نهاد فعال در امر به معروف را فراهم می‌کند

پژوهش جهرمی با تأکید بر اینکه قطعاً وزارت کشور و استانداری، زمینه ثبت سازمان‌های مردم نهایی که می‌خواهند در این زمینه فعالیت کنند،‌ را فراهم خواهد کرد، گفت: باید مقداری ذهنیت مردم را نسبت به امر به معروف و نهی از منکر به خصوص جوان‌ها روشن کنیم و گاهی اوقات ممکن است ذهنیت‌هایی برای افراد از این فرایض الهی به وجود آیند که گمان کنند این‌ها یک امر پیچیده و دلهره آور است.
معاون سیاسی‌، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، نخستین گام این مسأله را جلوداری خود مردم دانست و گفت: باید ذهنیت‌های این چنینی را نسبت به امر به معروف رفع کنیم که تا زمانی که نام ستاد امر به معروف گفته می‌شود، یک چیز زمخت و خشن به ذهن‌ها تداعی نکند.

*برای ترویج امر به معروف باید کار فرهنگی انجام داد

وی اظهار کرد: چنین ذهنیتی به خصوص در میان قشر جوان هست و این را باید با یک کار فرهنگی که در این دوره صورت گرفته برطرف کنیم ضمن اینکه باید به این مسأله توجه کنیم که امر به معروف باید بسیار زیبا و شفاف و همراه با زبان لین باشد.

*باید سطح امر به معروف را باید بالا بگیریم

پژوهش جهرمی با تأکید بر اینکه باید سطح امر به معروف را باید بالا بگیریم، گفت: سطح امر به معروف امام حسین(علیه السلام) همه سطوح را شامل شده است اما هدف غایی نجات و آزادی انسان‌ها از گمراهی و ضلالت است لذا از دبیران ستاد امر به معروف و نهی از منکر درخواست می‌شود که سطح این فرایض الهی را پایین نگیرند البته این به معنای آن نیست که نباید، نبایدها را بگوییم اما جایگاه آن را هم باید حفظ کنیم.

وی، خواستار جامع‌نگری در اجرای امر به معروف شد و گفت: هدف امر به معروف هدایت انسان‌ها و خروج آن‌ها از ظلمت و تاریکی به سمت روشنی‌هاست چون ما باید بر روی افکار کار کنیم و به سراغ سخت‌افزارها به عنوان یک ابزار عاجل برای پیشبرد امر به معروف نباید برویم بلکه باید با کار فرهنگی کار خود را به پیش ببریم.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + سیزده =