در فساد سیستمی برخوردهای فردی امر به معروف و نهی از منکر موثر نیست

 

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر، احمد توکلی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار ما در مورد رابطه مسؤولیت پذیری و امر به معروف گفت: امر به معروف و نهی از منکر نافذترین و گسترده ترین نحوه مشارکت در امور اجتماعی سیاسی است که مسئولیت آن متوجه همه مسلمانان است و آنچه از آن فهمیده می شود این است که امر به معروف و نهی از منکر ریشه در تفکر اسلامی دارد و مسؤولیت تمام افراد نسبت به مسائل اجتماعی است.

وی با اشاره به روایات پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) «کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته و امر به معروف و نهی عن المنکر سبیل الانبیا و منهاج الصلحا فریضه عظیمه بها تقام الفرایض»، افزود: همگان نسبت به یکدیگر حتی نسبت به همه موجودات مسئولند. بنا بر این با این نگاه ، هیچکس نمی تواند نسبت به محیط خویش ؛ چه طبیعی ، چه زیستی ، انسانی ، اجتماعی و سیاسی ، بی تعهد باشد.

توکلی تصریح کرد: امر به معروف و نهی از منکر ابزار موثر و مبنایی این وظیفه و مسؤولیت است. بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند چو عضوی بدرد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار.

مدیر مسؤول پایگاه خبری الف خاطر نشان کرد: مهمترین عامل در خیر و شر اجتماع، مسؤولیت سیاسی است امیر مومنان علی (علیه السلام) می فرماید: مردم به رهبرانشان شبیه ترند تا پدرانشان. به همین دلیل اسلام نسبت به حکومت موثرترین هدایت است. در امر به معروف و نهی از منکر مهمترین مخاطب حاکمان هستند .

وی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر اشکال متنوعی دارد از مقالات انتقادی روزنامه ها تا نطق های نمایندگان در مجلس و وعظ روحانیون در منابر تا برنامه ها و فعالیتهای صدا سیما و کلاسهای جمعی افزود: امر به معروف و نهی از منکر بسته به فتوای مراجع اگر به شکل فردی اثر نکند یادگیری واجب می شود و به شکل امروزی اش لباس سازمانهای مردم نهاد به خود می پوشاند.

دکتر توکلی تصریح کرد: روابط شرعی و قانونی در حرکت جمعی برای امر به معروف و شکل سمن های مردم نهاد ، باید مراعات شود. اهمیت امر به معروف و نهی از منکر به شکل جمعی انقدر زیاد است که امیرمومنان (علیه السلام) می فرماید: امر به معروف در قبال تمام عبادات دیگر به منزله اقیانوسی است در قبال نمی از عطسه.

این مقام مسؤول خاطر نشان کرد: رواج امر به معروف و نهی از منکر راهی است برای جلوگیری از غیبت و تهمت، چرا که انسان نیاز فطری به انتقاد کردن و سخن گفتن در مورد دیگران دارد و اسلام برای هر نیاز فطری راه درستی ارائه کرده و راههای نامناسب آن را بسته است یعنی با تصحیح یک جریان فکری ، زمینه وقوع گناه را ناهموار می کند مانند تشویق به ازدواج و سهل گیری آن برای دفع و کاهش خطر زنا.

وی با بیان اینکه قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، قانون مترقی است که از امر کنندگان در قبال زورگویی حاکمان و کارمندان دولت و تعرض اشرار حمایت می کند اظهار داشت: اگر کارمندی ، مافوق خود را امر به معروف و نهی از منکر کند او نمی تواند شرایط حقوقی کارمند را تغییر دهد، اضافه کار او را قطع کند یا سمت او را تنزل دهد . فقط می تواند در دادگاه حقوقی مراجعه کند و اگر ثابت کرد که کارمند گزافه گویی کرده و تهمت زده است ؛ مجازات او را از دادگاه بخواهد.

توکلی با اشاره به اینکه این قانون در اواخر مجلس نهم به تصویب رسید گفت: سازمان دیده بان دفاع از حقوق شهروندی شفاف سازی رفتار حاکمان و مبارزه با فساد است اگر ما بخواهیم فساد سیستمی مدیر که آبروی نظام را می برد را از بین ببریم و مهار کنیم چاره ای جز مبارزه جمعی نداریم و چون برخوردهای فردی امر به معروف و نهی از منکر موثر نیست به ناچار باید به کار جمعی متوسل شد.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − پنج =