شوراهای امر به معروف در تمام ادارات فعال شوند

 

به گزارش خبرگزاری بسیج، حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد زرگر دبیر کل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در اجلاسیه رؤسای دبیران و اعضای شوراهای امر به معروف و نهی از منکر دستگاه‌های اجرایی نظامی و قضایی استان فارس گفت: یکی از دعاهایی که ما همیشه از خداوند می‌خواهیم این است که زندگی ما را زندگی پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) و اولادش قرار داده و مرگ ما را هم این چنین قرار دهد.

*علاوه بر دعا کردن، باید بستر استجابت دعا هم فراهم شود
وی با تأکید بر اینکه صرف دعا کردن کافی نیست بلکه باید بستر استجابت دعا هم فراهم شود، افزود: باید کارهایی که این دعا را مستجاب می‌کند انجام دهیم و بعد از خدا بخواهیم که خداوند این نعمت را به ما دهد.

زرگر با تصریح اینکه اگر بخواهیم مقدمات استجابت این دعا را فراهم کنیم باید ببینیم این بزرگواران در زندگی خود چه کرده‌اند، گفت:‌ مقدمات استجابت دعای ما برای اینکه زندگی و مرگ ما زندگی پیامبر و آلش باشد این است که بررسی کنیم این بزرگواران بر روی چه مسائلی حساسیت داشتند و اقدام کردند و آن‌ها را در زندگی خود عمل کنیم و سپس دعا کنیم که ما را هم مشمول دعای این بزرگواران کند.

*اشاره به سیره اهل بیت(علیهم السلام)
دبیرکل ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، یکی از مسائلی را که همیشه در زندگی ائمه معصومین وجود داشته مطیع فرمان خدا بودن حتی با دادن جان عنوان کرد و گفت: دومین مسأله‌ای که در زندگی این بزرگواران وجود داشته انجام وظیفه اسلامیشان بوده است یعنی آن چیزی که تکلیف داشتند، را انجام دادند و مردم را به راه راست هدایت کرد و آن‌ها را به سعادت و خوشبختی رهنمون کردند.

وی، سومین درس زندگی ائمه معصومین را ظلم‌ستیزی و آزاد مرد بودن در زندگی برشمرد و ادامه داد: وظیفه دیگری که باید به آن تأکید کرد، امر به معروف و نهی از منکر است که در زندگی ائمه معصومین وجود داشته است به طوری که زمانی تمام زیارت ائمه را بررسی کنیم مشاهده خواهیم کرد که در تمامی آن‌ها « أَشْهَدُ أَنَّکَ قَدْ أَقَمْتَ الصَّلَاهَ وَ آتَیتَ الزَّکَاهَ وَ أَمَرْتَ بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَیتَ عَنِ الْمُنْکَرِ» وجود دارد.

*شوراهای امر به معروف ادارات، معضلات مجموعه خود را اولویت‌بندی کنند
زرگر در ادامه سخنان خود خطاب به دبیران شوراهای امر به معروف و نهی از منکر ادارات و دستگاه‌های اجرایی، این مسؤولیت را یکی از نعمات خداوندی دانست و گفت: یکی از وظایف شورای امر به معروف و نهی از منکر از زمانی که تشکیل شده است، این است که باید این شورا در مجموعه خود معضلات را بررسی کرده و اولویت‌بندی کند و برای حل این معضل مشخص کند که چه اقداماتی باید انجام شود و وظایف هر قسمت را مشخص کند و سپس پیگیری و نظارت کامل برای رفع معضل داشته باشد.

دبیرکل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با یادآوری اینکه این ستاد از سال ۱۳۷۲ در کشورمان تشکیل شده است، گفت: در این ستاد تشکیل شوراهای امر به معروف و نهی از منکر در دستگاه‌ها و نهادهای مختلف پیش‌بینی شده است و اگر این شوراها می‌توانستند در هر سال حداقل یک معضل را در مجموعه‌های خود حل کنند، باید اکنون ۲۰ معضل حل شده باشد اما چرا چنین نیست؟

وی خواستار فعال شدن شوراهای امر به معروف و نهی از منکر در تمام دستگاه‌ها و نهادها شد و گفت: دعای زمانی مستجاب می‌شود که زندگی ما زندگی پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) و اولادش باشد و به آنچه که سیره آنان بوده است، عمل کنیم.

*تشکیل جلسات شورای امر به معروف بدون رفع معضلات مجموعه‌ها نتیجه‌ای ندارد
وی با تأکید بر اینکه تشکیل جلسات شورا بدون رفع معضلات مجموعه‌ها که فایده و نتیجه‌ای ندارد، گفت: اگر شورای امر به معروف و نهی از منکر در استانداری الگوی شوراهای سایر ادارات باشد و در هر ماه بتواند معضلات را اولویت‌بندی کرده و آن‌ها را برطرف کند، مسلماً بسیاری از مشکلات ما حل می‌شد.

زرگر با اشاره به اینکه در برخی از وزارتخانه‌ها شورای تخلف اداری برای کارمندان شکل گرفته است که تا انفصال دائم هم می‌تواند پیش برود، گفت: شوراهای امر به معروف و نهی از منکر هم قدرت و هم مسؤولیت دارند و می‌تواند جلوی بسیاری از تخلفات را بگیرند.

دبیرکل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور تأکید کرد: بهترین شورا و دادستان این است که در حوزه قضایی دادستان جرم، تخلف و زندانی نباشد نه اینکه دادستان هر کسی را در زندان بیندازد بلکه باید با برنامه‌ریزی کاری کند که متخلف به وجود نیاید و به همچنین شورای بهتر آن است که در مجموعه‌اش هیچکدام از این خلاف‌ها نباشد.

*تذکر لسانی؛ نخستین اقدام شوراهای امر به معروف و نهی از منکر ادارات
وی تذکر لسانی، ارشاد و یا اعطای کتاب را برای هدایت افراد از جمله شیوه‌های اجرایی شوراهای امر به معروف و نهی از منکر در ادارات برشمرد و گفت: برای برطرف کردن برخی از معضلات باید یک مجموعه‌ای کنار هم بنشینند و دست به دست هم دهند و هر کدام وظایف خود را در ارتباط با آن موضوع انجام دهند.

زرگر شوراهای امر به معروف و نهی از منکر را یک ستاد هماهنگی میان بخش‌های مختلف حراست، روابط عمومی، اداری مالی و غیره یک مجموعه برشمرد و به تصویب قانون حمایت از آمرین در سال گذشته اشاره کرد و گفت: این قانون بهترین قانون در ارتباط با امر به معروف و نهی از منکر است که تمام ابعاد مختلف را در برگرفته است.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش − 4 =