امر به معروف و نهی از منکر از مصادیق مهم جهاد در راه پروردگار عالم است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت‌الاسلام سید جعفر مرتضوی با اشاره به آیه ی ۶۰ سوره ی انفال گفت: یکی از فروع دین اسلام، جهاد است و اسلام یکی از ارکان خود را جهاد در راه خدا و جهاد با کفار، معاندین و منافقین دانسته است.

مرتضوی افزود: در زمان غیبت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) جهاد ابتدایی نداریم، اما متن قرآن و سیره ی عملیه نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام وجود دفاع برای مکتب، آب،خاک، ناموس و عرض را بیان می‌کند.

وی افزود: درباره جهاد زبانی، و مسئله ی امر به معروف و نهی از منکر،قرآن کریم آیات متعددی بیان کرده است و امر به معروف و نهی از منکر از مصادیق مهم جهاد در راه پروردگار عالم است.

حجت‌الاسلام مرتضوی با اشاره به فرموده ی امام علی(علیه السلام) در نهج البلاغه در مورد امر به معروف و نهی از منکر گفت: نسبت امر به معروف و نهی از منکر و سایر احکام قرآن و اسلام، نسبت دریا و آب دهان است و امام علی(علیه السلام) فرمودند:« تمام کارهای نیک و حتی جهاد در راه خدا، در مقابل امر به معروف و نهی از منکر به اندازه‌ی آب دهانی در مقابل دریایی پهناور بیش نیست!»

وی افزود: دو فریضه‌ی امر به معروف و نهی از منکر که هر دو جزء فروع ده‌گانه دین مبین اسلام می‌باشند، آنچنان جایگاه والایی در شرع مقدس اسلام دارند که در حدود ۳۰ آیه از آیات قرآن کریم با الفاظ و عبارات مختلف در خصوص آن‌ها نازل شده است، علاوه بر آن، در سخنان معصومین علیهم‌السلام، نکات فراوانی بیان، که در منابع و متون معتبر حدیث ما ثبت و ضبط شده است.

مدیر کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری با بیان این روایت از پیامبر گرامی اسلام « أفضَلُ الجِهادُ کَلِمَهُ عَدلٍ عِندَ إمامٍ جائرٍ» گفت: مصداق بارز این روایت امام حسین علیه السلام است که در مقابل ظلم و ظالم ایستاد و خودش و فرزندانش به شهادت رسیدند و اهل بیتش به اسارت رفتند، برای بیان این مهم که بقای اسلام با جهاد است.

حجت‌الاسلام مرتضوی با اشاره به چرایی زندگی انسان بیان کرد: از امام حسین (علیه السلام) روایت است که انسان زندگی می‌کند تا اعتقادات دینی خود را یاد بگیرد، عمل کند و در راستای پیاده کردن و ترویج این اعتقادات جهاد کند.

وی گفت: امام خمینی(ره) با توجه به مسئله ی امر به معروف و نهی از منکر جلوی ظلم ایستاد و حکومت دو هزار و ۵۰۰ساله ی شاهنشاهی پهلوی را سرنگون کرد و حکومت اسلامی را بنا جای گزین آن کرد و تمام کفر و نفاق برنامه ریزی کردند و با تحریک و حمایت از صدام جنگ تحمیلی را علیه ما آغاز کردند.

مدیر کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری بیان کرد: علت اصلی این جنگ این بود که مردم می گفتند ما رهبری کفر و شرک و نفاق را نمی خواهیم، ما زیر بار ظلم و زور حکومت پهلوی نمی رویم و هشت سال تمام با دست خالی جلوی تمام اجانب و کفار ایستادگی کردند و همان طوری که خداوند در قرآن وعده داده « یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ یَنصُرکُم وَیُثَبِّت أَقدامَکُم؛ ای کسانی که ایمان آورده‌اید! اگر آیین خدا را یاری کنید، شما را یاری می‌کند و گامهایتان را استوار می‌دارد.» در شکل گیری انقلاب اسلام هم خدا ما را مورد لطف قرار داد و این ملت را بر همه ی توطئه ها و نقشه های کفار پیروز کرد.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + 4 =