به مناسبت چهارم مهر روز اقتصاد مقاومتی، پشتیبانی مردمی و اصناف و آمادگی مردمی

.

به گزارش بولتن نیوز، در نگاه اول شاید این گونه نام گذاری عجیب و بی رابطه به نظر برسد اما با کمی تأمل و درک بیشتر موضوع می توان تأیید کرد که این نام گذاری کاملا صحیح و با معنی بوده است. در دوران دفاع مقدس مردم حتی المقدور از تجمل و هزینه هایی که ضروری نبود دوری می کردند. همین امر باعث می شد تا واردات کالاهای مصرفی کمتر صورت بگیرد و ارزی که به سختی به دست می آمد در راه دفاع از کشور مصرف شود. کمک به جبهه ها و شرایط اقتصادی کشور از اولویت های تمام مردم ایران بوده است. ابن یاری رساندن چه از طرق مالی و لوازم به صورت مستقیم بوده است و چه با سبک زندگی کم هزینه ای که مردم ایران پیشه خود کرده بودند تا آن شرایط سخت را پشت سر بگذارند.

متأسفانه در طول سال های پس از جنگ که به دوران سازندگی معروف است، ترویج مصرف گرایی و لیبرالیسم مردم را از زندگی معمول خود به سمت تجمل گرایی و مصرف زدگی افسار گسیخته ای هدایت کردند که کم کم فشار آن نه تنها به مردم، بلکه به حکومت و دولت ها و هم چنین صنایع داخلی وارد شد. کم کم روی آوری به استفاده از کالاهای خارجی تبدیل به ارزش شدند و کالای داخلی که با زحمت فراوان تولید می شد و همچنان از روش های قدیمی در تولید محصولات استفاده می شد، در میدان رقابت شکست خوردند و مجبور به عقب نشینی شدند. این صنایع داخلی یا تعطیل و ورشکسته شدند و یا این که مجبور شدند برای بقا کالاهای همان رقبای خارجی را تولید کنند. همین امر باعث شد که در شرایط کنونی صنایع داخلی ایران دچار ضعف های بزرگی باشند و کشوری با پتانسیل ایران هم چنان تک محصولی و متکی به نفت باشد.

مقام معظم رهبری بارها این نکته را متذکر گشته اند که باید اقتصاد ایران از این وضعیت خارج و رو به تولید گذارد. اما متأسفانه دولت های گوناگون با دیدگاه های مختلف هم چنان به این موضوع عمل نکرده اند. این امر تا جایی پیش رفت که ایشان خود تئوری اقتصاد مقاومتی را طرح و پایه ریزی کردند. اقتصاد مقاومتی. اقتصادی است متکی به توان داخلی و بر این پایه استوار است که پتانسیل های کشور را به طور کامل در همه بخش ها چنان فعال و تقویت نماییم که نیازی به بیگانگان و واردات نداشته باشیم. این امر نیز زمانی صورت می گیرد که مردم و مسؤولین اراده ای جدی جهت به ثمر رساندن آن داشته باشند زیرا تنها با صحبت و تشکیل هزاران سمینار و سخنرانی هیچ اتفاقی که در وضعیت کشور تغییری ایجاد کند رخ نخواهد داد، در مقابل به جهت برگزاری همین جلسات بی ثمر و همایش ها هزینه های هنگفتی از بیت المال به هدر خواهد رفت.

حال تقارن هفته دفاع مقدس و نام گذاری چهارم مهر به عنوان اقتصاد مقاومتی، پشتیبانی مردمی و اصناف و آمادگی مردمی، خود بیانگر این واقعیت است که جز در سایه اراده ای همگانی اتفاقی که می بایست در زمینه اقتصاد مقاومتی و تغییر و تحولات بزرگ رخ بدهد، اتفاق نخواهد افتاد. این حمایت البته که باید تسلسل وار باشد و تنها نباید از مردم تقاضای حمایتی بدون در نظر گرفتن همه شرایط را داشت. زیرا بسیاری از کالاهای ایرانی یا از کیفیت خوبی برخوردار نیستند و یا اگر کیفیت بسیار خوبی دارند، از قیمت بسیار بالایی نیز برخوردار هستند.

همین دو موضوع باعث می شود تا مردم ناخودآگاه رو به استفاده از کالاهای خارجی بیاورند که این خود آسیبی جدی به اقتصاد و تولید ایران است. پس در گام اول می بایست تولیدکنندگان داخلی کیفیت کالای خود را ارتقا دهند. سپس دولت با حمایت از این کالاها و جلوگیری از واردات بی رویه و قاچاق کالاهای رقیب به تولیدکنندگان ایرانی یاری برسانند تا بتوانند در بازاری که اجناس گوناگون وجود دارد، در فضایی سالم به رقابت بپردازند. پس از انجام این دو مرحله وظیفه مردم ایران است که در جنگ نوین که همان جنگ اقتصادی است، هم چون دوران دفاع مقدس از ایران و تمامیت ارضی آن با حمایت های مالی خود دفاع کنند. اما این بار دیگر نیازی به اهدای پول و کالا نیست، بلکه با خرید و حمایت از کالای با کیفیت ایرانی به اقتصاد کشور کمک کرده اند و اقتصاد مقاومتی را از یک ایده و کلام، تبدیل به فعل کرده اند. امید است که مردم ایران بار دیگر در این عرصه حرکتی بزرگ را آغاز نمایند تا کشور و صنایع داخلی را در مقابله با هجمه کالاهای وارداتی رقیب مصون بدارند.

لینک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + 5 =