امر به معروف و نهی از منکر بهترین راه مدیریت تعارضات در جامعه است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در هرمزگان، حجت الاسلام محمدصادق اکبری رییس کل دادگستری هرمزگان عصر امروز دوشنبه در همایش طلایه داران تبلیغ در بندرعباس از ایام تبلیغی محرم و صفر به عنوان فرصتی مناسب برای مدیرت انواع تعارض و اختلافات و ناهنجاری ها در جامعه نام برد و گفت: انتظار رفع ناهنجاری ها از سوی دولت و بی تفاوتی و عبور اقشار تاثیرگذار از کنار این موضوعات، انتظاری نابجاست.

وی با بیان اینکه دو نوع تعارض و اختلاف مثبت و منفی وجود دارد، افزود: امر به معروف و نهی از منکر یکی از راه های مدیریت تعارض و اختلاف ها در جامعه است.

رییس کل دادگستری هرمزگان تصریح کرد: افراد با تفکرهای مختلف، جامعه ای را تشکیل می‌دهند که در این جامعه، انواع تعارضات وجود دارد.

وی بیان‌ داشت: اگرچه از بین بردن کامل این تعارضات که در جامعه بر دو قسم منفی و مثبت تقسیم می‌شوند ممکن نیست اما می‌توان آنها را به خوبی مدیریت کرد و امر به معروف و نهی از منکر در قالب انتقاد، یکی از بهترین راه مدیریت تعارضات در جامعه است.

حجت الاسلام اکبری ادامه داد: امام محمدباقر(علیه السلام) در این رابطه می‌فرمایند: امر به معروف و نهی از منکر راه پیامبران، شیوه نیکوکاران و فریضه ای بزرگ است و همچنین یکی از موضوعات مهم دیگری که در آیات و روایات مورد تاکید قرار گرفته، نصیحت کردن دیگران بوده که به عنوان حقی از حقوق تعیین شده است.

رییس کل دادگستری هرمزگان گفت: در بین دعاوی مدنی در استان هرمزگان، معضل طلاق، خودنمایی می کند، ارائه دادخواست طلاق از سوی مردها را بسیار اندک این امر عموما یا توافقی است و یا از جانب زن ارائه شده است.

رییس کل دادگستری هرمزگان، فضای ناسالم مجازی را از عوامل سست شدن بنیان خانواده برشمرد و از آن به عنوان عاملی برای افزایش مفاسد اخلاقی نام برد و گفت: متاسفانه بندرعباس با تاثیرپذیری از این فضای ناسالم به محلی برای پارتی های مختلط شبانه تبدیل شده است.

حجت الاسلام اکبری در ادامه در تشریح وضعیت استان هرمزگان، تصریح کرد: متاسفانه طی چند سال اخیر، روند افزایش جرائم در این استان، روند مناسبی نیست و مبلغین در ایام محرم و صفر باید در راستای تقویت بنیه های اعتقادی جامعه تلاش کنند.

وی با بیان اینکه یکی از جرائمی که بیشترین تعداد پرونده را در محاکم قضایی استان به خود اختصاص داده، سرقت است، اذعان کرد: طبق بررسی های انجام شده در سطح کشور، یکی از دلایل وقوع سرقت، ضعف اعتقادی است.

رییس کل دادگستری هرمزگان، از ضرب و جرح عمدی، تصادفات، توهین و فحاشی، قاچاق کالا و مواد مخدر و اعتیاد به عنوان دیگر جرائمی که در استان خودنمایی می کند، یاد کرد و گفت: روحانیون باید با امر به معروف و نهی از منکر، جامعه را از آثار و تبعات این جرائم آگاه سازند.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 15 =