امر به معروف و نهی از منکر از احکام ارکانی اسلام است

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در کاشان، آیت الله عبدالنبی نمازی در جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان کاشان، گفت: یکی از مشکلات امروز جامعه، مشکلات خانوادگی ناشی از عدم آگاهی و عدم آشنایی حقوق زن و شوهر و فرزندان است.

وی افزود: روحانیان مستقر در باغ فین و خانه تاریخی کاشان و پارک ها و محل استقرار مسافران نوروزی در تعطیلات نوروز امسال بین اقامه دو نماز، پنج دقیقه را به بیان روایات حقوقی و اخلاقی اختصاص دهند.

آیت الله نمازی، یکی از مهمترین عوامل افزایش آمار طلاق را عدم آگاهی حقوق زن به مرد و حقوق مردم به زن و حقوق فرزندان دانست و گفت: متولیان امور فرهنگی از فرصت های به وجود آمده مانند تعطیلات نوروزی باید حداکثر استفاده برای آگاهی بخشی به جامعه داشته باشند و فرصت هایی را بوجود بیاورند تا مطالب علمی و فرهنگی بیان شود.

وی استفاده جملات کوتاه منکرات، گناه، غیبت، دروغ و دیگر مسائل اخلاقی در بنرها و تابلوهای تبلیغاتی در اماکن تاریخی و گردشگری و معابر عمومی و مسیرهای رفت و آمد مسافران نوروزی را در ترویج فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر در جامعه موثر دانست.

نماینده ولی فقیه درکاشان، یکی از منکرات را نگاه به نامحرم دانست و اظهار داشت: پیامبراکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) می فرماید، نگاه به نامحرم تیر شیطان است که به هدف می خورد و این تیر مسموم است.

نماینده ولی فقیه درکاشان همچنین بر امنیت مسافران نوروزی در شهرستان کاشان تأکید کرد و افزود: شورای تأمین، دادسرا، نیروی انتظامی و بسیج باید به گونه ای هماهنگی و برنامه ریزی‌کنند که یا شاهد هیچ گونه سرقتی نباشیم و یا اگر سرقتی هم وجود داشته کاهش داشته باشد.

وی عطوفت و مهربانی با دیگران را یکی از مهمترین ابزارهای فریضه امر به معروف و نهی از منکر دانست و گفت: نیروهای امربه معروف و نهی از منکر در مقابله با هرگونه منکری با پرهیز از خشنونت، محبت و مهربانی را سرلوحه فعالیت های خود قرار دهند و اخلاق اسلامی را در این فریضه الهی رعایت کنند.

آیت الله نمازی در ادامه امر به معروف و نهی از منکر را در کشور مظلوم دانست و اظهار داشت: جایگاه امر به معروف و نهی از منکر این نیست که هزینه های این فریضه در جلسات امر به معروف و نهی از منکر بین ادارات و سازمان ها توزیع شود.

وی با تأکید بر اینکه فریضه امر به معروف و نهی از منکر در کشور باید ردیف بودجه داشته باشد، خاطرنشان کرد: امر به معروف و نهی از منکر جایگاه رفیعی در قرآن دارد به طوری که خداوند در قرآن می فرماید ‹‹الَّذینَ إِن مَکَّنّاهُم فِی الأَرضِ أَقامُوا الصَّلاهَ وَآتَوُا الزَّکاهَ وَأَمَروا بِالمَعروفِ وَنَهَوا عَنِ المُنکَرِ ۗ وَلِلَّهِ عاقِبَهُ الأُمور›› امر به معروف و نهی از و از احکام ارکانی اسلام است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + هفده =