امر به معروف و نهی از منکر از خانواده شروع شود

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از خبرنگار ایرنا امر به معروف و نهی از منکر برجسته ترین، بارزترین و گرامی ترین واجب در بین واجب ها است و هدف تمام انبیا و اولیا اصلاح جامعه بشری بوده و مؤثرترین ابزار برای رسیدن به این هدف بزرگ امر به معروف و نهی از منکر است.

به گفته کارشناسان قرآن کریم بارها در ۱۵ سوره قرآن به اهمیت این فریضه اشاره کرده و آمرین به معروف و نهی کنندگان از منکر را از صالحین، رستگاران و بهترین امت می داند.

در روایات امر به معروف و نهی از منکر سبب امنیت، آبادانی، حلال شدن درآمدها، برپائی واجبات و اصلاح امور دین و دنیا معرفی شده است.

اهمیت این فریضه الهی تا جایی است که مهمترین هدف قیام تاریخی امام حسین(علیه السلام) در کربلا احیای امر به معروف و نهی از منکر و همچنین دعوت مردم به اسلام و روی آوردن آنها به معروفات و دوری از منکرات است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مرکزخرم آباد با توجه به رسالت خطیر اطلاع رسانی به منظور ترویج فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر همزمان با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان اقدام به برگزاری میزگرد تخصصی با موضوع امر به معروف و نهی از منکر، راهکارهای احیای امر به معروف با رویکرد گفتمان سازی در الگوهای رفتاری و مصادیق نهی از منکر با حضور کارشناسان مذهبی و صاحب نظران این حوزه کرده است.

* امر به معروف باید در سطح جامعه تبیین و فرهنگ سازی شود
حجت الاسلام مرتضی خاکباز مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان در این میزگرد خبری گفت: مقوله مهم و واجب امر به معروف و نهی از منکر فریضه بسیار واجب است تا جائیکه امام حسین(علیه السلام) و امام علی(علیه السلام) جان خود را در این راه فدا کردند.

وی با تاکید بر اینکه این فریضه واجب نباید در جامعه مغفول بماند، افزود: سید الشهدا در راستای نهضت امر به معروف و نهی از منکر قیام کرد چراکه این فریضه واجب از دست رفته تلقی شده بود و ائمه اطهار به دلیل حراست از این فریضه واجب بسیار تلاش کردند.

وی اظهار کرد: وظیفه یک فرد مسلمان و شیعه نهادینه کردن این واجب است و معروفات را باید مشخص و جامه عمل پوشاند و دیگران را از منکرات باز داشت.

وی افزود: وظیفه همه دستگاه ها و آحاد مردم پیگیری اجرای این مقوله فرهنگی است چراکه امر به معروف باید به صورت فرهنگی در جامعه تبیین و نهادینه شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان گفت: اجرای امر به معروف و نهی از منکر نیازمند برنامه ریزی در سطوح جامعه است چراکه امروز افراد در اجتماع با هم مرتبط هستند.

وی با تاکید بر اینکه خوراک فرهنگی خانواده ها باید به نحو احسن تهیه و ارائه شود، افزود: در صورتیکه تمام افراد جامعه در سطح خانواده ها با این فریضه واجب و مهم آشنا شوند جامعه نیازمند هزینه برای منکرات نخواهد بود.

حجت الاسلام خاکباز برگزاری همایش و نمایش را برای ترویج حجاب و عفاف ضروری دانست و اظهار کرد: اگر هر فرد مسلمان خانواده، محله و اجتماع خود را با امر به معروف و نهی از منکر آشنا کند درحقیقت در سطح جامعه فرهنگ سازی شده است.

به گفته وی نهادینه سازی فریضه امر به معروف و نهی از منکر باید از خانواده آغاز و به اجتماع تسری یابد و پاکسازی فردی و زمینه سازی فرهنگ شخصی در اولویت قرار گیرد.

وی تاکید کرد: در صورت نهادینه سازی فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر اقامه نماز برای افراد جامعه آسان و بی حجابی در سطح جامعه معضل نخواهد بود.

حجت الاسلام خاکباز افزود: برخورد نکردن با ورود آنتن های ماهواره به منازل مردم به عنوان یک منکر باعث شده که غرب به اتاق های منازل همه خانواده ها وارد شود.

به گفته وی امروزه به دلیل ارتباط نزدیک افراد جامعه هرگونه رفتاری به اجتماع منتقل می شود لذا باید امر به معروف و نهی از منکر از خانواده ها آغاز شود.

وی با بیان اینکه به موقع با منکرات مقابله نشده است، افزود: مسائل اسلام باید به درستی و شیرین برای مردم بیان شوند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان اظهار کرد: آزادی زمان صدر اسلام با آزادی امروزه قابل قیاس نیست چراکه در آن زمان قرار بود یک انسان خارج از دین را به اسلام دعوت کنیم ولی امروزه نباید اجازه دهیم انسانی آگاه و عالم از دین خارج شود.

وی افزود: امروزه باید ورود به دین داشته و خروج نباید باشیم چراکه این فرد مرتد خوانده می شود و آزادی تا جایی باید باشد که به شرعیات دین اسلام لطمه وارد نشود.

حجت الاسلام خاکباز گفت: فریضه واجب امر به معروف و نهی از منکر دارای سه مخاطب خانواده، اجتماع و دستگاه های نظارتی و دولتی است.

وی افزود: در بحث ترک امر به معروف برخی دستگاه های دولتی و فرهنگی به دلیل ایفا نکردن نقش درست، مقصر هستند؛ کسی که در صدر حکومت قرار دارد از همگان آگاه تر و دلسوزتر به امر مسائل روز جامعه است اما دستاورد دستگاه های اجرایی چیست؟

وی اضافه کرد: رسانه ها و مطبوعات باید در خصوص احیای امر به معروف و نهی از منکر ایفای نقش کنند و ترویج و تبلیغ فرهنگ اهل بیت و قرآن باید انجام شود و در این راستا اعتباراتی به مسیر امر به معروف و نهی از منکر گسیل یابد و با منکر برخورد قاطع شود.

لینک خبر

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.