ضرورت بکارگیری شیوه های جذاب در احیا فریضه امر به معروف و نهی از منکر

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛به نقل از ایرنا، اهمیت این فریضه الهی تا جایی است که مهمترین هدف قیام تاریخی امام حسین(علیه السلام) در کربلا احیای این فریضه واجب است و این امام همام بخاطر احیای امر به معروف و نهی از منکر و همچنین دعوت مردم به اسلام و روی آوردن آنها به معروفات و دوری از منکرات از جان خود و اهل بیت بزرگوارش گذشت.

اگر چه به اذعان بسیاری از کارشناسان مذهبی و اجتماعی اجرای این فریضه در کاهش آسیب های اجتماعی و سالم سازی جوامع نقش بسیاری دارد اما هر یک از ما در درجه نخست به عنوان مسلمان و در درجه دوم به عنوان یک شهروند تا چه اندازه در زمینه اجرای این تکلیف شرعی توانسته ایم موثر باشیم؟

وجود بسیاری از آسیب های اجتماعی و پیشی گرفتن منکرات بجای معروفات در جامعه حکایت از غربت فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر دارد و شاید بخاطر همین مساله است که عمده کارشناسان و فعالان حوزه مذهبی بر گفتمان سازی این فریضه تاکید دارند.

خبرگزاری ایرنا مرکز ایلام با توجه به رسالت خطیر اطلاع رسانی به منظور ترویج فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر همزمان با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان اقدام به برگزاری میزگرد تخصصی با موضوع امر به معروف و نهی از منکر، مصادیق آن، راهکارهای احیای امر به معروف با رویکرد گفتمان سازی در الگوهای رفتاری و مصادیق نهی از منکر با حضور کارشناسان مذهبی و صاحب نظران این حوزه کرد.
میهمانان این میزگرد جانشین دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان ایلام، مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی، هنری مساجد استان، معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی استان و یک کارشناس مذهبی بودند که نظرات خود را در خصوص موضوع امر به معروف و نهی از منکر ارائه کردند.

* ضرورت بکارگیری شیوه های جذاب در احیا فریضه امر به معروف و نهی از منکر
حجت الاسلام حشمت الله رستمی معاون فرهنگی سازمان تبلیغات ایلام با بیان اینکه شیوه های جذابیت در گفتمان سازی این فریضه نیز باید در جامعه مورد توجه قرار گیرد گفت: متاسفانه یکی از آفت هایی که داریم برخی متولیان امر به معروف و نهی از منکر در احیای این فریضه چه کلامی و چه فیزیکی خشونت را بکار می برند.

وی گفت: با گفتار بد نمی توان این فریضه را احیا کرد بلکه با همراهی گفتاری می توان منکر را در جامعه ریشه کن و معروف را در جامعه احیا کرد.

وی بکارگیری شیوه جذاب آگاهی از طریق زبان خوش برای اجرای این فریضه را از دیگر راهکارهای این فریضه عنوان کرد تا فرد نسبت به آن ایمان پیدا کرده و به سمت معروف هدایت شود.

* ضرورت مشارکت گروه های مرجع اطلاع رسانی برای احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر
حجت الاسلام رستمی معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی ایلام رسانه ها را عالی ترین گروه مرجع در تاثیرگذاری رفتار مردم و تغییر سبک زندگی مردم دانست و گفت: امروزه خانوارها بیشتر از فضای مجازی استفاده می کنند که باید از ظرفیت رسانه های مجازی برای احیای این فریضه استفاده و شیوه فعالیت به سمتی هدایت شود که مخاطب داشته باشد.

وی شناسایی مدیران گروه های توانمند در حوزه فرهنگی، ایجاد کانال های جدید فرهنگی برای تاثیرگذاری مثبت و برپایی کارگاه های ترویج سواد رسانه ای با قدرت تحلیل داده ها را از دیگر راهکارهایی ترویج فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر در حوزه رسانه ها دانست.

وی با تاکید بر اینکه حوزه معروف و منکر باید از هم تفکیک شوند، گفت: فضاهایی مثل خانواده، محیط های اداری و عمومی بر روی هم اثر گذار بوده و اگر این فریضه در نخستین نهاد اجتماعی که خانواده است، رعایت نشود در سایر محیط ها هم رعایت نخواهد شد.

وی با اشاره به رشد آسیب های اجتماعی گفت: باید حرکات ما به سمتی باشد که امر به معروف و نهی از منکر را اجرا کنیم تا به موازات آن معروف ها در جامعه افزایش و منکرها کاهش یابند.

* اجرای امر به معروف و نهی از منکر با اقدام های تشکیلاتی و سازمانی موثر نیست
یک کارشناس حوزه دین و اخلاق نیز گفت: برخورد با ناهنجاری ها و هنجارشکنن باید از طرف ناهی یا آمر برخورد و رفتاری نرم، لطیف و جذب کننده باشد.

حجت الاسلام والمسلمین حسین حاتمی افزود: باید افراد ناهی و آمر از طرف مقابل شناخت کافی داشته باشد و شیوه برخورد درست، منطقی و موثر با او را بدانند.

وی یادآور شد: احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر نیازمند فرهنگ سازی در سطح وسیع و به صورت خودجوش و با اتکا به قدرت مردمی است و اقدام های تشکیلاتی و دولتی چندان موثر نیست.

حجت الاسلام حاتمی اظهار کرد: باید اجرای این ۲ فریضه الهی با حرکت های جهادی توسط مردم و مسئولان در جامعه تبیین شود و به عنوان یک مطالبه همگانی درآید.

این کارشناس مسائل دینی یادآور شد: البته باید فرد ناهی یا ناکر خود فردی مقید به مبانی دینی باشد و قبل از توصیه به دیگران خود وی به امور دینی پایبندی باشد.

وی توصیه کرد: همچنین باید فرایض امر به معروف و نهی از منکر در دستگاه های اجرایی و دولتی بویژه در بین مسئولان به خوبی نهادینه و عملیاتی شود.

به گفته وی، باید گروه ها یا افرادی که دارای تریبون هستند همچون رسانه ها، ائمه جمعه و جماعات همواره اجرای امر به معروف و نهی از منکر را به مردم و مسئولان به عنوان یک فرهنگ مطالبه گرییی گوشزد کنند.

لینک خبر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.