امر به معروف و نهی از منکر بازدارنده از فساد

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی، حجت الاسلام رحیم علی طالعی افزود: یکی از مهم ترین ارکان و رکن اعتقادی ما برای حفظ نظام و اعتقادات اسلامی امر به معروف و نهی از منکر است.

وی ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر جایگاه اساسی و والایی در دین دارد جامعه ای که در آن امر به معروف و نهی از منکر اجرا شود همه شهروندان به حقوق نسبت به هم پایبند می شوند.

حجت الاسلام طالعی با بیان اینکه یکی از مهم ترین مولفه جامعه اسلامی، امروز امر به معروف و نهی از منکر است اظهار داشت: تا زمانی که امر به معروف نباشد فساد از بین نمی رود.

وی اضافه کرد: اگر بخواهیم جامعه ای سالم و اسلامی داشته باشیم باید امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه ترویج دهیم.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در ناحیه برای امر به معروف سه مرحله امر و نهی قلبی، زبانی و عملی را برشمرد و گفت: آمر باید معروف و منکر را بشناسد و یقین داشته باشد که منکر اتفاق افتاده است.

وی تاکید کرد: آمر باید احتمال بدهد که امر و نهی او تأثیر داشته باشد، پس اگر احتمال عقلایی ندهد که امر و نهی او اثر دارد، وجوب آن ساقط می‌شود.

حجت الاسلام طالعی برای رعایت مراحل و مراتب امر به معروف و نهی از منکر سفارش کرد و گفت: زمانی که در مرحله پایین تر مقصود حاصل می شود نباید وارد مرحله بالاتر شد.

مسئول نمایندگی ولی فقیه گفت: صرفه‌جویی در آب و برق به ‌سبب گرمی هوا بر همگان وظیفه ملی و شرعی است تا از نعمات الهی به‌درستی استفاده کنیم و این موضوع را در سطح جامعه جاری کنیم که اگر این مورد رعایت نشود به‌سبب اسراف و مصرف بیش از اندازه در قیامت باز خواست می شویم.

وی همه کارهای خوب و جهاد در راه خدا را در برابر امر به معروف و نهی از منکر همچون قطره ای در دریای عمیق عنوان کرد.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − یک =