احیاء واجبات در جامعه در گرو عمل به فریضه‌ی امر به معروف و نهی از منکر

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از تهران، استاد علی اکبر رشاد، تولیت حوزه علمیه امام رضا(علیه‌السلام)، در جمع اساتید و طلاب این حوزه، با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید، اظهار داشت: اولین توصیه ام به طلاب جوان حضور منظم و جدی در کلاس درس و مباحثه های علمی است. و از این که برخی طلاب حلقات مباحثه علمی را جدی گرفتند و به صورت مستمر آن را ادامه می دهند تشکر و قدردانی می‌کنم.

رئیس شورای حوزه علمیه تهران ادامه داد: از این که بتوانیم در فضای حوزه شرایطی را فراهم کنیم تا طلاب عزیز به درس و بحث علمی بپردازند خرسندیم و مسئولین حوزه نیز همه تلاش و دغدغه‌شان رشد علمی و معنوی طلاب است.

برترین معروف‌ها تحصیل علم و تقوا است
تولیت حوزه علمیه امام رضا(علیه السلام) تهران با بیان این که بهترین معروف ها تحصیل علم و تقوا است، افزود: کمال جویی و دستیابی به مراتب والای علمی و تقوا از جمله معروف هایی هستند که باید به آنها توجه شود. و چنانچه هم بحثی، هم حجره‌ای و هم کلاسی خود را به نظم، تحصیل، تقوا و حضور منظم در جلسات دعوت می کنید امر به معروف کرده اید، و قطعاً مأجور هستید.

استاد رشاد با اشاره به مصادیق گوناگون نصیحت، افزود: برخی فکر می‌کنند که نصیحت یعنی پند دادن، در حالی که این معنا یکی از مصادیق نصیحت است. ولی دیگر معنای نصیحت، خیرخواهی است و تذکر دلسوزانه دادن و امر به معروف کردن هم می‌تواند از مصادیق نصیحت باشد.

وی خطاب به طلاب، عنوان داشت: اگر احیانا مشاهده می کنید برخی دوستان‌تان در امر درس و نظم و تحصل علم و تقوا دقت لازم را ندارند شما در قبال آن‌ها مسئولیت شرعی دارید و باید امر به معروف و نهی از منکر کنید، زیرا این فریضه از اهم واجبات است.

ضرورت احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان داشت: احیاء بسیاری از واجبات در جامعه در گرو عمل به فریضه‌ی امر به معروف و نهی از منکر می باشد و اگر این فریضه ترک شود، بسیاری از واجبات نیز ترک می‌شوند.

وی با بیان این که ارزش عمر انسان از طلا هم با ارزش‌تر است، گفت: کسی که اتلاف عمر می کند، در واقع در وقت و زمان عمر خود اسراف کرده است و شرعاٌ مرتکب حرام شده است. از این رو آدم مسرف نمی‌تواند عادل باشد و صلاحیت امامت و رهبری مردم را نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + 3 =