راه های بندگی خداوند انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر است

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ استاد حوزه علمیه خواهران با بیان اینکه انجام امر به معروف و نهی از منکر یکی از راه های مهم قرار گرفتن و حرکت در مسیر بندگی و قرب الی الله است، گفت: گناه و منکر نقض آزادی های انسان است.

«خانم خراسانی» در رواق حضرت خدیجه(س) با اشاره به این حدیث حضرت رسول(ص) که می فرمایند «لا یَزالُ النّاسُ بِخَیرٍ ما اَمـَروا بِالمَعروفِ وَ نَهَوا عَنِ المُنـکَرِ وَ تَعاوَنوا عَلَى البِرِّ وَ التَّقوى فَاِذا لَم یَفعَلوا ذلِکَ نُزِعَت مِنهُمُ البَرَکاتُ وَ سُلِّطَ بَعضُهُم عَلى بَعضٍ وَ لَم یَکُن لَهُم ناصِرٌ فِى الرضِ وَ لا فِى السَّماءِ؛ گفت: حضرت رسول(ص) در این حدیث می فرمایند تا زمانى که مردم، امر به معروف و نهى از منکر نمایند و در کارهاى نیک و تقوا به یارى یکدیگر بشتابند، در خیر و سعادت خواهند بود، اما اگر چنین نکنند، برکت ها از آنان گرفته شود و گروهى بر گروه دیگر سلطه پیدا کنند. نه در زمین یاورى دارند و نه در آسمان.

وی افزود: این حدیث نشان دهنده اهمیت امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی بوده و نشان می دهد که یکی از راه های بندگی خداوند انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر است.

استاد حوزه علمیه خواهران در اشاره به اهمیت فریضه امر به معروف و نهی از منکر تصریح کرد: اگر این فریضه در جامعه اسلامی تعطیل شود گناه اعم از گناهان صغیره و کبیره در جامعه فراگیر خواهد شد به همین دلیل انجام این فریضه نیز مانند نماز و روزه مؤمن را در مسیر بندگی خدا قرار می دهد.

وی علت افزایش بی حجابی و بدحجابی و همچنین تارک الصلات بودن را در جامعه امروز از پیامدهای تعطیلی فریضه امر به معروف و نهی از منکر عنوان کرد.

استاد حوزه علمیه خواهران خاطر نشان کرد: در جامعه امروز عده ای به بهانه حقوق شهروندی و آزادی، به صورت آشکار انواع گناهان را مرتکب می شوند که باید دقت کرد گناه خط قرمز جامعه اسلامی است و مقابله با منکر مهم ترین رسالت مردم و حاکمان اسلامی است بنابراین با منکر باید برخورد کرد و برخورد با منکر تقابلی با فلسفه آزادی بشر و مبحث حقوق شهروندی ندارد.

«خانم خراسانی» با تأکید براینکه در جامعه اسلامی به امری گناه اطلاق می شود که خلاف فرامین الهی و نقض حقوق مردم باشد، گفت: فردی که گناهان مانند بی حجابی، بدحجابی، سرقت، مشروب خوری و امور لهو و لعب را مرتبک می شود در حقیقت حقوق دیگران را نقض کرده و جامعه را در مسیر خطر سقوط و تباهی قرار می دهد بنابراین گناه و منکر نقض آزادی های انسان است.

وی یادآور شد: انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر بخشی از حقوق مسلمانان است و دولت و حکومت اسلامی باید زمینه انجام و احقاق این حق را در جامعه فراهم کند.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + 10 =