آیا در امر به معروف نماز، سلسله مراتب ویژه ای وجود دارد؟

 

وظیفه هر یک از افراد به تناسب شرایط و جایگاهشان، در نحوه برخورد با افرادی که نماز نمی خوانند، متفاوت است که می توان تمامی این افراد را به سه گروه عمده تقسیم نمود.

۱. کسانی که شرایط و توانایی امر به معروف و نهی از منکر نسبت به افراد مذکور را دارند:
وظیفه ایشان در برخورد با این افراد، آن است که پس از ریشه یابی علّت روی نیاوردن فرد به نماز با رعایت مراتب امر به معروف و نهی از منکر، همراه با آرامش و اخلاق اسلامی و از طرق مختلف، وی را نسبت به خواندن نماز ارشاد نماید.

مثلا اگر علّت نماز نخواندن فرد، به دلیل ندانستن فلسفه و اسرار نماز می باشد وی را با حکمت ها و اسرار نماز آشنا نماید و اگر علّت آن را در بلد نبودن نماز می بیند وی را با یاد دادن نماز یاری نماید و یا اگر علّت آن وجود برخی سوالات و شبهات راجع به نماز می باشد به پاسخگویی نسبت به این سوالات اقدام نموده و یا او را با کتاب هایی که در همین زمینه تالیف گردیده آشنا نماید.[۱]

اگر کسی تمامی وظایف خود را انجام داد، ولى فرد آن ها را نپذیرفت، مى تواند با دورى کردن از وی مخالفت خود را اظهار نماید.

۲. امّا کسانی که شرایط امر به معروف و نهی از منکر را ندارند
این گروه کسانی هستند که به دلیل عدم آشنایی با احکام و روش های امر به معروف و نهی از منکر ممکن است نتوانند تاثیر مثبتی بر روی افراد طرف مقابل خود بگذارند و یا حتّی در مواقعی ممکن است به جای این که کسی را نماز خوان کنند، شرایط را نیز بدتر نموده و وی را تا آخر عمر از دین متنفر نمایند.

وظیفه چنین افرادی این است که قبل از هر گونه اقدامی، به دنبال شرایط تحصیل امر به معروف و نهی از منکر رفته، سپس در این راستا اقدام نمایند.

۳. افرادی نیز وجود دارند که علاوه بر نداشتن شرایط امر به معروف، به راحتی تحت تاثیر دیدگاه های افراد مقابل خود قرار می گیرند.
ممکن است افرادی به دلیل ضعف بنیه های اعتقادی و یا عدم آشنایی کامل با ابعاد مختلف نماز به راحتی تحت تاثیر تفکرات فرد بی نماز قرار گرفته و خود نیز نماز را ترک نمایند.

وظیفه چنین افرادی – علاوه بر تقویت بنیه اعتقادی و مطالعه کافی راجع به نماز – پرهیز از هرگونه معاشرت با افراد بی نماز می باشد.

پی نوشت :
[۱]- کتاب هایی هم چون پرسمان قرآنی نماز؛ یکصد پرسش و پاسخ درباره نماز
کتاب پرسش ها و پاسخ های نماز، سید حسن موسوی (مرکز تخصصی نماز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + دوازده =