تشریح برنامه های ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کرمانشاه

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ سرهنگ مجتبی بیاتی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه با اشاره به ضرورت مشارکت فراوان آمران به معروف در سطح استان اظهار داشت: ۸۵۰۰ از طلایه‌داران امر به‌ معروف و نهی از منکر در استان به منظور اجرای این واجب الهی در ماه مبارک رمضان و در تمام طول سال در آمادگی کامل هستند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کرمانشاه با اشاره به اینکه در ماه رمضان برنامه‌های بسیاری تدوین شده است، گفت: انتظار تولید برنامه آموزشی امر به معروف و نهی از منکر در صدا و سیما، فضاسازی شهر توسط ادارات و فضاسازی در فضای مجازی و جراید و آمادگی ستاد برای ارائه محتوا به ادارات از جمله این برنامه‌ها است.

بیاتی با اشاره به ابلاغ به ائمه جماعات به منظور پرداختن به موضوع امر به معروف و نهی از منکر در خطبه‌های نماز جمعه و مساجد، افزود: فعال‌سازی بازار در رمضان به منظور تذکر در این رابطه و هدفمند کردن اغذیه فروشی در مکان‌هایی همچون ترمینال و محل رفت و آمد مسافران جهت حفظ حرمت این ماه از دیگر برنامه‌ها است.

وی هدف کلان امر به معروف و نهی از منکر در سال ۹۶ را همگانی شدن دعوت به خیر امر به معروف و نهی از منکر با تکیه بر آموزه‌های قرآن کریم و سیره معصومین(ع) و اندیشه‌های امام(ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری و تحقق اصل هشتم قانون اساسی عنوان کرد و افزود: شوراهای امر به معروف و نهی از منکر در ادارات، دستگاه‌ها، اصناف، بازار، کارخانجات، هیئت‌های مذهبی، یگان‌های نظامی و انتظامی و هیئت‌های ورزشی تشکیل شده و باید فعال شوند و در سایر مکانها نیز ایجاد می‌شود.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کرمانشاه با اشاره به اینکه امر به معروف در هر مکانی دارای دو روش تذکر زبانی یا نوشتاری است، گفت: اهتمام به روزی حلال، حفظ بهداشت محیط از مصادیق معروف و اسراف، پارتی‌بازی، رشوه‌خواری و غیبت از مصادیق امر به معروف و نهی ازمنکر است که شورا باید برای آن راهکار ارائه دهد.

وی با بیان اینکه تلاش‌های این ستاد در زمینهٔ نهادینه کردن امر به‌ معروف و نهی از منکر در جامعه اصناف شهر انجام شده بیان کرد: با ساماندهی و سازمان‌دهی‌های لازم در زمینه اصناف گروه طلایه‌داران وظیفه امر به معروف و نهی از منکر آحاد جامعه، اصناف، اقشار و هیئتهای مذهبی را برعهده دارند تا در مقابل گران‌فروشی و کم‌فروشی برخی از کسبه موارد لازم را گوشزد کند.

دبیر ستاد امر به ‌معروف و نهی از منکر استان کرمانشاه با اشاره به اینکه گروه یاوران مربوط به کسانی است که در ادارات به امر به معروف می‌پردازند عنوان کرد: گروه یادآوران مخصوص امر به معروف و نهی از منکر در بین اقشار آموزش و پرورش و مدارس است.

وی از برگزاری طرح مانور تذکر لسانی در سطح استان در هفته اول تا چهارم ماه مبارک رمضان خبر داد و اظهار کرد: یکی دیگر از اقدامات انجام شده هماهنگی با شوراهای امر به معروف دستگاهها و نهادهای اجرایی جهت حمایت از پویش «بگوییم و برویم» در تمام ادارات در ماه رمضان است.

بیاتی هماهنگی با مرکز صدا و سیما و برگزاری جلساتی با این مرکز را در رابطه با ترویج فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر از دیگر اقدامات این ستاد دانست و افزود: صدور بیانیه مشترک دادستانی ، نیروی انتظامی و ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کرمانشاه و قرائت آن در صدا و سیما به منظور برخورد با افرادی که در این ماه تظاهر به روزه‌خواری دارند.

وی با اشاره به اینکه در این ماه همچنین طرح عیون خودرویی برای برخورد با کسانی که در خودروها روزه‌خواری می‌کنند اجرا خواهد شد گفت: در صورت مشاهده این موارد شماره خودروها یادداشت و به نیروی انتظامی ارسال و نیروی انتظامی نیز صاحب خودروها را فراخوان و از آنها تعهد کتبی می‌گیرد و در صورت تکرار این امر خودرو برای مدتی متوقف می‌شود.

دبیر ستاد امر به ‌معروف و نهی از منکر استان کرمانشاه فعال‌سازی یک شبکه اجتماعی در فضای مجازی را در رابطه با امر به معروف و نهی از منکر از دیگر اقدامات این ستاد دانست و افزود: نقش رسانه‌ها در فرهنگ‌سازی امر به معروف و نهی از منکر و بیان روایات از ائمه معصومین و پیامبران در رابطه با ضرورت امر به معروف و نهی از منکر و بیان سرگذشت ناگوار اقوام و جوامعی که این فریضه الهی را در جامعه ترک کردند بسیار مؤثر است.

وی با بیان اینکه باید برای تقویت شجاعت بیان امر به معروف و نهی از منکر در بین مردم فرهنگ سازی شود گفت: ضروری‌ترین کار این است که فرهنگ امر به معروف را در تمام آحاد جامعه به وجود بیاوریم و منتظر نباشیم گروه خاصی این کار را انجام دهند و این تذکر لسانی باید در تمام ابعاد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی انجام شود.

بیاتی با اشاره به اینکه ستاد امر به معروف استان یک چارت تشکیلاتی خاص شامل رئیس، دبیر و پنج معاون ستادی دارد عنوان کرد: هر یک از این معاونتهای ستاد سه تا چهار مدیر زیر مجموعه دارد.

وی با بیان اینکه یکی از این معاونتها شامل معاونت دستگاه‌های نظامی و قضایی است بیان کرد: معاونت امر به معروف و نهی از منکر دولت به مردم، مردم به دولت و مردم به مردم، معاونت امر به معروف و نهی از منکر فرهنگ تحقیقات و آموزش، معاونت برنامه و توسعه از دیگر معاونتهای این ستاد است.

دبیر ستاد امر به ‌معروف و نهی از منکر استان کرمانشاه با اشاره به اینکه رئیس ستاد در استان نماینده ولی‌فقیه و دبیری ستاد نیز به سپاه پاسداران واگذار شده است عنوان کرد: برنامه‌های این ستاد از دو کانال یکی برنامه‌های سالانه و متمرکز از ستاد مرکز به همه استانها ابلاغ می‌شود و این برنامه‌ها به صورت مجزا برای هر یک از معاونین تنظیم شده و دارای زمان‌بندی خاصی است.

وی با بیان اینکه بخش دیگری از برنامه‌ها توسط شورای هماهنگی ستاد استان برنامه‌ریزی می‌شود گفت: این ستاد شامل رئیس ستاد، دبیر و مسئولان ارشد استان مانند مدیر کل اطلاعات، آموزش و پرورش، حوزه علمیه دانشگاه‌ها و نیروی انتظامی و سپاه است و این شورا با توجه به وضعیت استانی یک سری مصوبات جلسه را به ستاد برای اجرا ابلاغ می‌کند.

بیاتی با اشاره به اینکه این ستاد در گذشته با عنوان ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر فعالیت می‌کرد عنوان کرد: اما اکنون به عنوان ستاد امر به معروف استان فعالیت خود را انجام می‌دهد و محور اصلی کار ستاد تشکیل شوراهای امر به معروف و نهی از منکر ادارات، اصناف، بازار، هیئات مذهبی، مساجد و دیگر اقشار است.

وی با بیان اینکه این شوراها از ۳ تا ۷ نفر تشکیل شده است بیان کرد: رئیس شورا حتما باید رئیس دستگاه اجرایی باشد و یک نفر به عنوان دبیر انتخاب و مابقی اعضای شورا هستند.

دبیر ستاد امر به ‌معروف و نهی از منکر استان کرمانشاه با اشاره به اینکه این شوراها مصادیق منکرات رایج و معروفات متروک دستگاه‌ها مثال تأخیر در ورود و تعجیل در خروج پرسنل، کشیدن سیگار در مکانهای پرت ساختمان را شناسایی و راهکار برای حل آن ارائه می‌دهند گفت: رفع منکرات رایج و کمرنگ کردن آنها و یا گسترش معروفات متروکه مانند تکریم ارباب رجوع، حضور به موقع در محل کار، برگزاری نماز جماعت و نماز اول وقت و شرکت در مراسمهای دینی از جمله موارد مورد شمول این ستادها است.

وی با بیان اینکه ستاد امر به معروف استان در راستای اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری دو موضوع اسراف و تبذیر و اقتصاد مقاومتی را در دستور کار جلسات خود قرار داده است بیان کرد: ترویج اقتصاد مقاومتی، توصیه به خرید کالاهای ایرانی، رونق اشتغالزایی و صنعت داخلی بحث ترویج کالای ایرانی به منطظور اشتغالزایی و صرفه جویی و رونق صنعت داخلی از سوی ستاد به مسئولان همه دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شده است.

لینک خبر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.