کسانی که در مقابل منکر ساکتند، هم عذاب با عاملین منکرند

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از خبرگزاری «حوزه» از اصفهان، آیت الله محمد علی ناصری، در جمع اقشار مردم اصفهان، در ادامه سلسه مباحث اخلاقی، اظهار کرد: اگر کسی چشم باطنی داشته باشد، نور اعمال و ظلمت اعمال و حالات را می‌بیند و می‌فهمد.

وی بیان کرد: اگر می‌گوییم وضو نور دارد، جنابت، ظلمانی و متعفن است، چشم باطن‌بین آن نورانی بودن یا آن تعفن و ظلمانی بودن را می‌بیند و می‌فهمد، بارها از بزرگان نقل شده که با مشاهده یک فرد، می‌فهمیدند که او در حال جنابت است، وقتی شخصی وضو گرفت، نورانیتی دارد که خودش نمی‌بیند؛ اما آنهایی که چشم باطنشان باز است می‌بینند وضو نداشته باشی، گرد و غباری اطرافت دور می‌زند که آنها می‌بینند.

استاد برجسته اخلاق تصریح کرد: در روایتی دارد که خدا به یکی از پیامبران خبر داد که قومش را عذاب می‌کند، پیامبر علت عذاب همه قوم را پرسید، خطاب شد که خوبان، نهی از منکر نکردند و بدان را از کار ناپسندشان باز نداشتند. ،بنابراین باید آنها هم عقوبت شوند.

وی ادامه داد: اگر کمی تأمل کنیم، درمی‌یابیم که آنچه باعث شده تا اسلام به دست ما برسد، امر به معروف و نهی از منکر بوده است و مؤمنان در برابر کارها و ضوابطی که برخلاف دستورهای الهی است، ساکت نمانده‌اند.

آیت الله ناصری ابراز کرد: بنابراین باید خود را از فتنه‌ای که غیر ظالمان را هم می‌گیرد، حفظ کرد، اگر فرزند شما، حجاب مناسبی نداشته باشد، این یک فتنه است و وظیفه شما پدران و مادران این است که او را نهی کنند و اگر ساکت بمانند، همان عذاب و ناراحتی که برای دختر ایجاد شده، برای پدر و مادر هم ایجاد می‌شود.

وی اذعان کرد: اگر کسی خلاف شرع انجام دهد و من هم بی تفاوت از کنار او بگذرم، من هم مانند او عذاب خواهم شد، همانطور که در روایات متعدد آمده: «مَن رَضِیَ بِفِعلِ قومٍ فَهوَ مِنهُم؛ هر کس به کار مردمی راضی باشد، او نیز از آنان به شمار می‌رود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.