سمینار بین المللی امر به معروف و نهی از منکر در اندونزی برگزار شد

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف به نقل از ایسنا به نقل از دانشگاه مذاهب اسلامی، در این سمینار که اساتید رشته‌های علوم اسلامی، روسای دانشکده‌ها و دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی این دانشگاه حضور داشتند، حجت‌الاسلام والمسلمین مختاری (رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی)، نوری‌زاد (امام جمعه اهل سنت گنبد کاووس)، ابراهیمیان (معاون پژوهشی دانشگاه) و شخصیت‌های اندونزیایی سخنرانی کردند.

نقش مردم را نسبت به امر به معروف و نهی از منکر پررنگ کنیم
حجت الاسلام و المسلمین محمد حسین مختاری، رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در این سمینار طی سخنانی با اشاره به جایگاه امر به معروف و نهی از منکر با استناد به آیات قرآن کریم و احادیث گفت: این فریضه در متون دینی ما به ویژه دستورات قرآنی وجود دارد و در احادیث معتبر بر آن تأکید شده است.

وی با بیان این که امر به معروف و نهی از منکر فقط از طرف حاکمان به مردم نیست، افزود: مردم نیز با اجرای امر به معروف و نهی از منکر نقش مهمی در ترویج دموکراسی و مردم سالاری دینی دارند.
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی تصریح کرد: بنابراین اگر بخواهیم مردمسالاری دینیِ موفق در جامعه بروز و ظهور پیدا کند حتما باید نقش مردم را نسبت به ترویج امر به معروف و نهی از منکر در مسئولان در قالب‌های مختلفی که مردم می‌توانند در جامعه اسلامی حضور پیدا یابند، پررنگ کنیم.

تقویت گفتمان وحدت در جامعه اسلامی در بستر مردم‌سالاری دینی
مختاری با اشاره به نقش دانشگاه مذاهب اسلامی در تقویت گفتمان امر به معروف و نهی از منکر در جامعه مبتنی بر مردم سالاری دینی نیز خاطرنشان کرد: این دانشگاه با توجه به رسالتش نقش موثری در ایجاد وحدت میان مسلمین و همچنین با پیروی از دستورات مقام معظم رهبری نسبت به اینکه وحدت و گفتمان تقریب به ویژه در جهان اسلام مهم است نقش کلیدی دارد و می‌تواند جامعه اسلامی را کمک کند تا به سمت مطلوب برود.

وی ادامه داد : توصیه دانشگاه مذاهب اسلامی و مسئولیت آن نسبت به تقویت این امر مهم یعنی تقویت وحدت و گفتمان آن در جامعه اسلامی در بستر مردم‌سالاری دینی است.

نقش موثر علمای اهل سنت ایران در تحقق مردم سالاری دینی
در ادامه آخوند عبدالباسط نوری‌زاد، امام جمعه اهل سنت گنبد کاووس نیز نقش علمای اهل سنت در تحقق مردمسالاری دینی با توجه به حضور موثرشان در عناصر دموکراسی در ایران همچون مجلس و شوراهای اسلامی را مهم و اثرگذار توصیف کرد و گفت: علاوه بر نهادهای دینی مثل نماز جمعه و جماعت در نهادهای سیاسی نیز همچون مجلس شورای اسلامی اهل سنت حضور موثر دارند.
وی در ادامه گزارشی از وضعیت اهل سنت در ایران را تبیین کرد.
اضلاع سه گانه امر به معروف و نهی از منکر در قانون اساسی

حجت الله ابراهیمیان، معاون پژوهشی دانشگاه مذاهب اسلامی نیز در این سمینار به موضوع امر به معروف و نهی از منکر در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اشاره و بیان کرد: جامعه اسلامی برخلاف جامعه غربی دو بعد مادی و معنوی را مد نظر دارد؛ لذا در جامعه اسلامی که بعد معنوی دارد، امر به معروف و نهی از منکر معنا پیدا می‌کند و تبلور آن در جامعه اسلامی مبتنی بر بعد معنوی است.

وی به اصل هشتم قانون اساسی که تاکید بر بحث امر به معروف و نهی از منکر دارد اشاره کرد و افزود: امر به معروف و نهی از منکر مردم نسبت مردم، مردم نسبت به حاکمان و حاکمان نسبت به مردم به عنوان اضلاع سه گانه آن است که در قانون بر آن تاکید شده است. در موضوع نظارت مردم بر اعمال حاکمان، امر به معروف و نهی از منکر خود را بیشتر نشان می دهد و مردم در قالب‌های مختلف موضوع را بیشتر تبیین می‌کنند و امر به معروف و نهی از منکر تبلور پیدا می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 1 =