غدیر روز امر به معروف و نهی از منکر است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان مازندران، دبیر ستاد امر به معروف مازندران به مناسبت فرا رسیدن عید غدیر خم پیامی را منتشر نمود.

متن پیام

واقعه غدیر خم که در آخرین سال زندگی رسول گرامی اسلام صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏ آله رخ داد و در آن به فرمان خداوند باریتعالی حضرت علی علیه السلام به جانشینی آن حضرت برگزیده شد، حادثه‏ ای تاریخی نیست که در کنار دیگر وقایع تاریخی بدان نگریسته شود.

غدیر تنها نام یک سرزمین نیست،یک تفکر است، نشانه و رمزى است که از تداوم خط نبوّت حکایت مى کند و غدیر نقطه تلاقى کاروان رسالت با طلایه داران امامت است.

آرى غدیر یک سرزمین نیست،چشمه اى است که تا پایان هستى مى جوشد، کوثرى است که فنا  برنمى دارد، افقى است بى کرانه و خورشیدى است عالمتاب و غدیر، روز حماسهِ جاوید، روز ولایت، روز وصایت،روز اخوت،روز رشادت و صراحت،روز شکرگزارى،روز پیام رسانى،روز عهد و پیمان و تجدید میثاق،روز تکمیل دین و بیان حق،روز معرفى راه و رهبر، روزآزمون، روز یأس دشمن و امیدوارى دوست و خلاصه روز اسلام و قرآن و عترت، روزى که پیروان واقعى مکتب حیات‏ بخش اسلام آن را گرامى مى دارند و به همدیگر تبریک مى ‏گویند و خلاصه از همه ی اینها مهم تر««روز امر به معروف ها و نهی از منکرها»»است.

بدون شک واقعه غدیر خم، نقش سرنوشت سازی در تعیین مسیر آینده اسلام داشته است. در این واقعه،پیامبر اسلام صلی‏ الله‏ علیه‏ و ‏آله مهم‏ترین مأموریت دوران پیامبریِ خود را به انجام رساند؛ مأموریتی که انجام آن  به منزله رساندن پیام رسالت حضرت بود و کوتاهی در مورد آن به از بین رفتن زحمات چندین ساله ایشان می‏ انجامید؛ چنان که خداوند متعال درآیه ۶۷ سوره مائده می‏فرماید:«ای پیامبر! آنچه را از سوی پروردگارت به تو نازل شده است تبلیغ کن و اگر چنان نکنی پیام و رسالت او را انجام نداده‏ ای وخداوند تو را از (خطرات احتمالی)مردم حفظ می‏فرماید» و در آیه ای دیگر میفرماید: امروز (روز غدیر خم) دین شما را به حد کمال رساندم و نعمتم را بر شما تمام کردم و اسلام را بعنوان دین کامل براى شما پسندیدم.

«غدیر» عصاره و نتیجه خلقت و چکیده تمام ادیان الهی و خلاصه مکتب وحی است و صرفاً واقعه‏ ای تاریخی نیست. این نام مقدس، عنوان عقیده ما و اساس دین ما است. غدیر ثمره نبوت و میوه رسالت است،غدیر تعیین کننده خط‏ مشی مسلمانان تا آخرین روز دنیاست و غدیر ماجرایی سرنوشت‏ ساز است که «خطبه غدیر» شاخص ‏ترین و زنده‏ ترین سند آن است.

پیامبر خدا در این روز زمانی که خواستند فرمان الهی را اجرا و به مردم ابلاغ کنند در مکان غدیر مستقر شده و فرمودند به کسانی که پیش تر رفته اند بگویید بازگردند و کسانی هم که عقب مانده اند خود را برسانند.از این فرمان حضرت این را میتوان فهم کرد که هدف اصلی ایشان از ماجرای غدیر،حرکت مردم با ولایت است، نه جلوتر از ولی و نه عقب تر بلکه همراه با ولی زمان خود.

این خود ارزشمند ترین امر به معروف ها و نهی از منکرها است.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =