امر به معروف و نهی از منکر جنبه سلیقگی ندارد

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری شبستان  از بیرجند، آیت الله سید علیرضا عبادی امروز ( ۱۵ شهریور) در نشست شورای استانی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اظهار کرد: ماهیت امر به معروف و نهی از منکر باید برای مخاطب تبیین شود.

وی با بیان اینکه جهان هستی یک نقشه ای است که خداوند طراحی کرد و تمام آن قانون است و هر جا به تناسب آن موجود تفاوت دارد، افزود: جمادات و نباتات قانون دارند و به گونه ای نیست که سرخود حرکت و رشد کنند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: در نظام خلقت پرودگار حکیم تعبیه کرده که از منظومه شمسی تا اتم منظم حرکت می‌کنند و اگر کوچکترین زاویه‌ای بگیرد حوادث عظیم در هستی به وجود می‌آید و همه چیز بهم می‌ریزد.

آیت الله عبادی با اشاره به اینکه باید در راهی که خداوند تعیین کرده حرکت کنیم، عنوان کرد: انسان به دلیل اینکه از اختیار برخودار است این تعبیه‌ها در نظام خلقت بر عهده خودش گذاشته شده و کمالش در همین است.

وی ادامه داد: انسان باید راه علم، عقل، تجربه و تزکیه را از مسیر وحی و راهکار صحیح انسان شدن برود و یکی از آسیب‌های این جنبه این است که بدون توجه به راه های اصلی و راه وحی بخواهیم به صورت سلیقگی حرکت کنیم.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه امر به معروف و نهی از منکر، بایدها و نبایدهایی است که برای انسان در نظام تشریح تعبیه شده و به این باید توجه شود که برای مخاطب خود این مهم را تبیین کنیم، گفت: امر به معروف و نهی از منکر جنبه سلیقگی ندارد بلکه همه باید به آنچه در تشریح تبیین شده است عمل کنیم تا به کمال لازم و خوشبختی برسیم.

آیت الله عبادی با بیان اینکه اگر راه‌های دیگران را به صورت سلیقگی برویم به بدتر از بن‌بستی که آنان رسیدند خواهیم رسید، افزود: باید و نبایدها در تمام عالم و هستی وجود دارد و باید به آن توجه شود.

به گفته وی باید به عنوان بزرگترین خدمت به نظام انسانی ماهیت امر به معروف و نهی از منکر را به مخاطبان تبیین کنیم و این مشکلاتی که در جامعه پیش آمده و دنیا یک لحظه آسایش ندارد بخاطر قتل، دزدی، ویرانی و جنایات‌های استکبار جهانی است و اگر ما نیز راه آنان را برویم و به سلیقه استکبار حرکت کنیم بدتر از آنان خواهیم شد.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی بیان کرد: اگر از استکبار تقلید کنیم بدتر از آنان می شویم و به بن‌بستی‌های بدتر از آنان می رسیم.

وی با بیان اینکه اسلام مکتب بسیار غنی است اما امروز برخی با رفتار و عمل خود مسلمانی را هم شرمنده کردند، افزود: اسلام به خاطر عمل مسلمانان و به تعبیری نامسلمان‌ها پشت پرده غفلت مانده است.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: امروز فضای مقدس جمهوری اسلامی برای ما این فرصت را قرار داده و پشت مرزها؛ انسان‌های با انگیزه به اسم مسلمان و غیرمسلمان منتظر آن چیزی هستند که محصولات انقلاب اسلامی دنیا را نجات دهد.

آیت الله عبادی با اشاره به اینکه نامه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی به جوانان اروپایی حساب شده است، ادامه داد: دنیا سرشار از انسانهای پرانگیزه خوب شدن و عدالت است و منتظر هستند که بالاخره ما چه محصولی می‌خواهیم ارائه دهیم لذا باید با مطالعات دقیق از تقلیدهای کورکورانه فاصله بگیریم و مسائل علمی و فلسفی و اجرایی را که قابلیت صادرات داشته باشد با جدیت پیگیری و انجام دهند.

وی با بیان اینکه باید صادارت فرهنگی داشته باشیم، عنوان کرد: باید در این راه تلاش بسیار شود تا نتایج مثبتی به دست آید و زمینه ساز بالاترین خدمت به بشر است.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − یازده =