امر به معروف و نهی از منکر برای حرکت انسان بر مدار انسانیت به وجود آمده است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرنگار خبرگزاری شبستان از سمنان، حجت‌الاسلام علی اصغر فضیلت در نشست خبری اعضای ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر استان سمنان با اشاره به در پیش بودن دهه امربه معروف و نهی از منکر از این فریضه به عنوان هدف قیام امام حسین(علیه السلام) نام برد و گفت: نهاد امربه معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی نهادینه شده تا انسان از مدار انسانیت خارج نشود.

وی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر به مسلمانان و جوامع اسلامی محدود نمی‌شود گفت: جوامع امروزی حتی جوامع لائیک نیز امر به معروف و نهی از منکر را تحت عناوینی مانند نظارت اجتماعی دنبال می کنند و از هنجار‌ها و ناهنجارهای خود دفاع می کنند.

فضیلت با تاکید بر اینکه حوزه امر به معروف و نهی از منکر باید به صورت سیستمی مورد توجه قرار بگیرد گفت: ۱۵ کارگاه مرتبط با امربه معروف و نهی از منکر در استان در یک سال گذشته برگزار شده است.

۸۰ عنوان برنامه فرهنگی و هنری برای ایام محرم و صفر در استان سمنان پیش‌بینی شده است

دبیر شورای امربه معروف و نهی از منکر استان سمنان به برنامه‌های هفته امربه معروف و نهی از منکر نیز اشاره داشت وافزود:  بیش از ۸۰ عنوان برنامه فرهنگی و هنری برای ایام محرم و صفر در استان سمنان پیش‌بینی شده است ضمن اینکه ۵۰ عنوان برنامه نیز برای هفته دفاع مقدس که با همین ایام همزمان شده نیز در استان پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: سوگواره عطر سیب، نمایشگاه عکس، مسابقه نگاره‌های محرم، کارگاه نقاشی عاشورایی، نشست‌های بصیرتی، ورکشاپ عاشورایی، جشنواره رسانه‌ای دیجیتال مهر محرم و…از جمله برنامه‌های ایام محرم و صفر در استان سمنان است.

فضیلت ادامه داد: عصر شعر دفاع مقدس، اکران فیلم تنگه ابوغریب، گفتمان بصیرتی در ۱۷۰ کانون فرهنگی هنری مساجد، کارگاه هنرهای تجسمی، نمایش خیابانی، نمایشگاه عکس و…از جمله برنامه‌های هفته دفاع مقدس است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان با بیان اینکه برنامه‌های پیش‌بینی شده در سمنان و هفت شهرستان دیگر استان برگزار خواهند شد افزود: تلاش ما بر این است که در برنامه‌های فرهنگی از ظرفیت‌های مردمی و تشکل‌های فرهنگی و مردم‌نهاد نیز بهره بگیریم.

به گفته وی عمده برنامه‌های فرهنگی و هنری پیش‌بینی شده به‌گونه‌ای تهیه شدند که همپوشانی معنوی داشته و از نظر محتوایی هر دو مناسبت را دربرمی‌گیرند.

نقص و نقض قانون دو مشکل در حوزه قوانین

فضیلت دربخشی از سخنان خود به  رویکرد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان به موسیقی در استان، نیز اشاره داشت وگفت: قانونگذاری که فرهنگ و ارشاد اسلامی را موظف کرده که به امربه معروف، قرآن و عترت، گفتمان‌های مذهبی و هنری و..بپردازدو همچنین برای موسیقی فاخر نیز برنامه‌ریزی داشته باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نقص و نقض قانون را دو مشکل ما در حوزه قوانین برشمرد و گفت: وجود نقص در برخی قوانین و قانون‌گریزی در رویارویی با برخی قوانین از مشکلات جدی جامعه ما در این حوزه است.

فضیلت با بیان اینکه اجرای صحنه‌ای موسیقی یکی از ماموریت‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی است تصریح کرد: آنچه در برگزاری برنامه‌ها برای ما اهمیت و اولویت دارد اجرایی شدن قانون و عمل به آن است لذا در برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری به آنچه قانون برای ما تعیین کرده توجه می‌کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان افزود: معتقدیم باید از موسیقی فاخر و اصیل ایرانی حمایت کرد لذا در کنار گفتمان‌های مذهبی و دینی و امربه‌معروف و نهی از منکر برای جلوگیری از پدیدار شدن موسیقی‌های زیرزمینی در فرهنگ و ارشاد اسلامی به همه امور توجه خواهیم کرد و در این راستا ملاک ما عمل به اجرایی شدن قانون است.

وی بابیان اینکه طرح پردیس سینمایی سمنان توسط بخش خصوصی در حال پیگیری است، ابراز داشت: پروژه طبق روال در حال انجام است و اگر در کار پیمانکاران خللی وارد شود قطعاً اداره کل برای تسریع طرح وارد میدان خواهد شد.

فضیلت در ادامه تصریح کرد: قطعاً توجه به سینما در دستور کار ما قرار دارد لذا در اجرای این سیاست‌ها رویکرد حمایت از سینماهای کوچک دنبال می‌شود و در نظر داریم بین سینما و بازارهای اقتصادی ارتباط کلیدی برقرار کنیم تا احداث این سینماها توجیه‌پذیر باشد.

منبــع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =