امر به معروف و نهی از منکر باید با نگاه مثبت انجام شود

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از پایگاه خبری پلیس، آیت الله “عباسعلی سلیمانی” در شب پنجم از ماه محرم در حسینیه ستاد انتظامی استان گفت: معروف و منکر دو مفهوم متقابلند و به معنای شناخته شده و ناشناخته می باشد و به تعبیری کارهایی که نیکی یا زشتی آن ها توسط انسان سالم و عاقل و یا از جانب شرع شناخته شود معروف و منکر گفته می شود.

وی افزود: فطرت پاک انسان با کارهای معروف آشنا و با زشتی ها بیگانه و نامانوس است، بنابراین اگر انسان در شرایط سلامت عقلی قرار داشته باشد قادر به شناخت خوبی ها خواهد بود و برعکس آن نیز صادق است و انسانی که از این نعمت برخوردار نباشد خوبی ها را نمی تواند تشخیص بدهد.

وی در ادامه بیان داشت: در واقعه کربلا دشمنان جز منکر چیزی را نشناختند و در گمراهی و ظلمت به پیکار با امام حسین (ع) پرداختند و این کوردلان کسانی بودندکه نتوانستند معروف را از منکر تشخیص بدهند.

این مقام مسئول یادآور شد: امر به معروف و نهی از منکر فریضه ای است که انگیزه اصلی قیام عاشورا قرارگرفت و از پیروی نهضت سرخ حسینی بود که امام راحل (ره)، انقلاب شکوهمند اسلامی را پایه گذاری کرد و بر حکومت ظلم و ستم پیروز شد.

آیت الله سلیمانی اظهار داشت: در عصر حاضر بزرگانی همچون شهید “مرتضی مطهری” با تألیف کتاب هایی درباره قیام عاشورا، در راه ترویج امربه معروف و نهی از منکر تلاش زیادی کرده اند که با مراجعه به تحقیقات آنان می توان با جنبه های مختلف این فریضه مهم آشنا شد.

وی درباره نحوه عمل به این فریضه ابراز کرد: در قرآن کریم و احادیث بزرگان دینی ما به مراحل مختلف امر معروف و نهی از منکر اشاره شده است؛ ما باید امر به معروف و نهی از منکر را از کلام خداوند متعال بیاموزیم .

این مقام مسئول افزود: قرآن همیشه امر به معروف را جلوتر از نهی از منکر آورده است یعنی آمران به معروف و ناهیان از منکر می بایست نگاه مثبت داشته باشند و از نگاه منفی بپرهیزند چرا که دیدگاه منفی بازدارنده است و تأکید بیش از حد بر آن مانع اثرگذاری امر به معروف و جذب دل های مردم می شود.

وی تبیین کرد: قرآن می‌گوید به سراغ هرکس که می‌روید ابتدا حسنات و خوبی های او را بگویید و بعد به تدریج رفتار ناپسند او را متذکر شوید و در همین خصوص رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) نیز می‌فرمایند جذب باید در حداکثر باشد و دفع در حداقل باشد.

امام جمعه زاهدان تأکید کرد: برای تحقق صحیح فریضه امر به معروف، لحن کلام، اخلاق خوش، کلام منطقی، داشتن دل رئوف و انگیزه اصلاح کارها، بسیار حائز اهمیت است.

نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان در پایان خاطرنشان کرد: ایام الله محرم فرصتی است برای درک بیشتر و بهترمعروف ها و منکرها تا بتوانیم مسیر زندگی را به درستی تشخیص دهیم و توجه داشته باشیم که عزاداری سرور و سالار شهیدان نیز باید در چارچوب معروف ها باشد چرا که این مراسم به حدی ارزشمند است که در روایات آمده است ریخته شدن یک قطره اشک در آن برای خاموش شدن آتش جهنم کافی است.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =